Mākslas muzejs Rīgas Birža, LNMM departaments

Doma laukums 6, Rīga

Austrumu porcelāns un Nīderlande

22. augusts – 4. decembris. 2011

Atklājot jaunu posmu savā darbībā, Mākslas muzejs „Rīgas Birža” piedāvā mākslas cienītājiem un plašai publikai unikālu porcelāna priekšmetu izlasi, kas veidota sadarbībā ar Nīderlandes ziemeļprovinces muzejiem Hroninhera (Hroningenā) un Prinsesshofa (Lēvvardenā). Izstādes koncepcija veidota ar vēlmi paradīt Austrumu un Rietumu mijiedarbību keramikas nozarē 17. gadsimta garumā. Ekspozīcijā būs izcili Ķīnas un Japānas porcelāna priekšmeti, kas tajā laikā ieplūda holandiešu tirgū un būtiski ietekmēja tālāko materiālās kultūras attīstību Nīderlandē un parējās Eiropas valstīs. Izstāde demonstrēs Delftas manufaktūras straujo uzplaukumu, ko izraisīja porcelāna priekšmetu trūkums tirgū, un ļaus saprast, kā tagad Eiropā labi zināmie zili baltie Delftas izstrādājumi kļuva tik slaveni.

Kopumā tiks eksponēti ap 140 meistardarbu no abu muzeju kolekcijām. Izstādē varēs novērtēt, kā viena otru ietekmēja Austrumu un Delftas priekšmetu dažādas formas un ornamenti. No plašāka redzesloka, tā ilustrēs pasaules tirdzniecības un kultūras globalizācijas procesu 17. gadsimtā, kur Nīderlandei bija svarīga loma kā Austrumu un Rietumu sastapšanas vietai.

IZSTĀDES KURATORS un KATALOGA AUTORS:

Dr. Kristiāns J. A. Jorgs, Leidenes Universitātes (Nīderlande) emeritētais profesors, bijušais Hroninhera muzeja kurators. Viņš ir starptautiski atzīts nozares speciālists un vairāk nekā 85 publikāciju autors par šo tēmu.

IZSTĀDES KOORDINATORE MMRB:

Jeļena Viktorova, LNMM Ārzemju mākslas departamenta krājuma darba vadītāja