Latvijas muzeju katalogs

Mākslas muzejs Rīgas Birža, LNMM departaments

Doma laukums 6, Rīga

  •  67226467
GADA BALVU ATBALSTA:
Tālo Austrumu nacionālo kultūru dienas

 

4. oktobris – 15. oktobris. 2011

Sadarbībā ar Filipīnu Republikas vēstniecību Stokholmā un Filipīnu Republikas Goda konsulu Latvijā no 4. oktobra līdz 15. oktobrim Mākslas muzejā „Rīgas Birža” norisināsies Tālo Austrumu nacionālo kultūru dienas, kuru laikā apmeklētāji varēs noklausīties Ķīnas Aizliegtās pilsētas kamerorķestra priekšnesumus un Filipīnu Svētā Tomasa Universitātes kora dziedājumus, kā arī apskatīt filipīnu mākslinieku Izabellas Eševarias un Pjēra Patrisio gleznu izstādi.

 

2011. gada 4. oktobrī plkst. 19.30 Mākslas muzejā „Rīgas Birža” koncertēs Ķīnas Aizliegtās pilsētas kamerorķestris.

Ķīnas Aizliegtās pilsētas kamerorķestrī (FCCO) ir 11 dalībnieku, kuri atskaņo Ķīnas laikmetīgo mūziku ar tautas mūzikai raksturīgiem instrumentiem. Orķestri izveidoja pipas spēlētājs Jans Dzjins un desmit virtuozu, kas savas prasmes kaldinājuši prestižajā Ķīnas konservatorijā. Orķestra repertuārā ir skaņdarbi, kas līdzsvaroti īsteno tautas muzicēšanas tradīcijas satikšanos ar 21. gadsimta mūzikas prasībām – veidojas jauns Ķīnas laikmetīgās mūzikas konteksts, kuram nu paveras mūsdienīgi apvāršņi.

Speciālisti atzīst, ka orķestra uzstāšanās „iemieso Ķīnas senlaiku mūzikas īpašo eleganci un mūsdienās reti sastopamu klasisku šarmu”, „tādējādi tiek mazināta nevēlamā distance starp mūzikas augstplaukta eleganci un vienkāršo klausītāju”.

Atsauksmē laikrakstā „New Zealand Herald” pēc orķestra viesošanās Jaunzēlandē šā gada martā prominentais Oklendas komponists un mūzikas kritiķis Viljams Dārts rakstīja: „Plaši skaņas uzbangojumi liek aizrauties elpai, un palaikam dzirdamā enerģētiski uzlādētā rosība var droši sacensties ar Balkānu viesību gaisotni. Tiem, kam mūsdienu ķīniešu mūzika saistās ar laisku braucienu pa Dzelteno upi, Aizliegtās pilsētas orķestra uzstāšanās būtiski mainīs šos priekšstatus.”

Orķestris piedalījies daudzos nozīmīgos pasākumos savā valstī un starptautiskos mūzikas festivālos Brisbenā, Kanberā, Velingtonā, Kraistčērčā, Danīdinā un Oklendā.

Biļešu cena: LVL 15,00; skolēniem, studentiem, pensionāriem – LVL 7,50.

Biļetes iespējams iegādāties iepriekšpārdošanā „Biļešu paradīzes” kasēs un pirms koncerta pasākuma norises vietā. Biļešu skaits ierobežots!

Koncerta starpbrīža laikā apmeklētājiem būs iespēja bez maksas apskatīt muzeja izstādi „Austrumu porcelāns un Nīderlande. Austrumu un Rietumu mijiedarbība 17. gadsimtā”. Starpbrīža ilgums – 30 minūtes.

 

Filipīniešu gleznotāju Izabellas Eševarias un Pjēra Patrisio darbu izstāde Mākslas muzejā „Rīgas Birža” būs apskatāma no 2011. gada 10. līdz 15. oktobrim.

Izabellas Eševarias (Isabel Echevarria) darbi atspoguļo saplūsmi starp viņai tuvo Āzijas kultūru un spānisko mantojumu, atklājot autores glezniecisko talantu precīzu mirkļa emociju un niansētu impresiju tvērumā. No 2004. gada māksliniece dzīvo „Gran Canaria” rezidencē. Gleznotāju fascinē abu arhipelāga pušu līdzības un kultūru atšķirības, ko viņa apspēlē savā daiļradē.

Izabella Eševaria ieguvusi moderno humanitāro zinātņu bakalaura grādu un jau 30 gadus ir profesionālā māksliniece. 2004. gadā viņa ieguvusi „Orensanz” balvu. Gleznotāja sarīkojusi vairākas personālizstādes Āzijā, Eiropā, Latīņamerikā un ASV, no kurām par īpaši nozīmīgām autore atzīst izstādes Londonā. Pašlaik tiek plānotas darbu skates Maiami un Ņujorkā. Viņa regulāri piedalās izstādēs Manhetenas, Vašingtonas un Maiami lielākajās mākslas galerijās.

Izabella Eševaria ir atzīta gleznotāja Manilā jau kopš 1981. gada, viņas darbi ir iekļauti Filipīnu mūsdienu mākslas mantojumā, publicēti vairākās mākslas enciklopēdijās, piemēram, „20. gadsimta Filipīnu mākslinieki”, „Sebu: Mākslas mantojums”, „Kajumanggi”. Gleznotājas veidotie portreti atrodas dažādās valsts iestādēs Filipīnās un Spānijā, viņas darbi iekļauti daudzu muzeju krājumos un privātās kolekcijās Āzijā, Tuvajos Austrumos, ASV un Eiropā.

Filipīnu mākslinieks Pjērs Patrisio (Pierre Patricio) plaši pazīstams gan starptautiskā mērogā, gan Filipīnās. Izmantojot spilgtas krāsas, viņš savos darbos attēlo gaismu un dzīvību. Patrisio iedvesmojas no Panajas reģiona dabas un cilvēkiem, īpaši Iloilo un tās iedzīvotājiem, tāpat autora daiļradē atspoguļojumu rod iespaidi no ārzemju ceļojumiem.

Pjērs Patrisio dzimis Rokasā, Kapizā, studējis grafiku Amerikas Hellēņu apvienībā Atēnās, Grieķijā. Patrisio pozicionē sevi kā Filipīnu mākslinieku un savos darbos izceļ patriotisma nozīmi. Autors glezno reālistiskā manierē, taču pēdējā laikā pievērsies abstrakcionismam un kubismam. Viņš ir pazīstams arī ar vairākām dizaina skulptūrām Berlīnē, Vācijā, kuras tapušas „Buddy Bears” projekta ietvaros, prezentējot Filipīnas ar savu „Filipīnu ērgļa” versiju. Projekts izstrādāts sadarbībā ar Dr. Klausu Herlicu un viņa sievu Evu, UNICEF un vairākām citām starptautiskām bērnu aizsardzības organizācijām.

Pjēram Patrisio notikušas vairākas personālizstādes Atēnās, Hamburgā, Ķelnē, Berlīnē, Briselē, Toskānā, Potsdamā. Mākslinieks ar ģimeni šobrīd dzīvo Īrijā.

 

Svētā Tomasa Universitātes koris Mākslas muzejā „Rīgas Birža” ātrijā koncertēs 2011. gada 12. oktobrī plkst. 19.00.

Sv. Tomasa Universitātes (University of Santo Tomas) koris izveidojies 1992. gadā Filipīnās, Sv. Tomasa Katoļu Universitātē, kura pastāv no 16. gadsimta un ir vecākā universitāte Āzijā.

Kora dibinātājs ir nopelniem bagātais diriģents Calalang Jr., Fidel G., kora dziedātāji pārstāv dažādas Universitātes fakultātes, viņus vieno aizrautīgs darbs mūzikā. Šiem filipīniešu mūziķiem raksturīga īpaša izpildījuma māksla un repertuāra izvēle – mirkļa interpretācijas savienojumā ar gadsimtiem senas kora mūzikas tradīciju.

Aktīvi koncertējot jau kopš 1993. gada, Sv. Tomasa Universitātes dziedātāji ieguvuši daudzas starptautiska mēroga godalgas un ir klausītāju iecienīti daudzviet pasaulē – Vācijā, Polijā, Bulgārijā, Čehijā, Šveicē, Nīderlandē, Beļģijā, Dānijā, Anglijā, Itālijā, Spānijā un citur.

Sv. Tomasa Universitātes koris 2010. gadā ieguvis pasaulē atzīta kora titulu „Choir of the World 2010”.

Biļešu cena: LVL 5,00; skolēniem, studentiem, pensionāriem – LVL 3,00.

Biļetes iespējams iegādāties iepriekšpārdošanā Mākslas muzeja „Rīgas Birža” kasē. Biļešu skaits ierobežots!

Teksts: Agija Ābiķe

PASĀKUMU KOORDINATORE:

Daiga Upeniece, LNMM Ārzemju mākslas departamenta vadītāja

T: (+371) 67 228776, E: Daiga.Upeniece@lnmm.lv

 

Preses materiālu sagatavoja:

Nataļja Sujunšalijeva

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja

Reklāmas un informācijas darba kuratore

T: (+371) 67 357527

F: (+371) 67 357520

E: pr.service@lnmm.lv

I: www.lnmm.lv

 

 
blog comments powered by Disqus