Latvijas muzeju katalogs

Mazsalacas novada muzejs

Rīgas iela 1, Mazsalaca, Valmieras raj. LV-4215

  •  64251781
  •   26519165
GADA BALVU ATBALSTA:
Mazsalacas novada muzejs

Mazsalacas novada muzejā  interesanti eksponēti kokgriezēja Valtera Hirtes koka skulptūru kolekcija. Pie vecās gulbūves pirtiņas savietotas skulptūriņas , kurās meistars atveidojis savus draugus, domubiedrus, tuviniekus. Apskatāmi ari darbarīki. Muzeja apskatē tālāk ceļš ved uz velniškīgo pasauli, kur gan vītolos, gan bēniņos sēž šie mīļie, nerātnie, viltīgie un mūsu visus pamācošie velniņi. Pie velnišķīgi silti jaukā mūrīša apskatāmas velna zeķes. 
Mazsalacas novada muzeja krājums papildinās ar novada vēstures un kultūrvēstures liecībām. Interesentiem ir iespēja iepazīties ar visu muzeja krājumu.
Mazsalacas novada muzejā izstāžu zālē tiek veidotas tematiskas izstādes.

Valters Hirte nodzīvoja tieši 70 gadus, bija liels īpatnis un savdabīgā rakstura dēļ tautas nesaprasts. Skolā gājis četras ziemas, mīlējis mežu, strādājis mežsaimniecībā, vēlāk arī citus darbus, un brīvajā laikā galvenokārt no ozola koka grieza dažādas figūriņas, kuras pats sauca par klonģīšiem. Savā mūžā ir izgriezis aptuveni 450 darbus, no kuriem 170 darbi ir tikai velni. Uz jautājumu kāpēc tik daudz velni, meistars atbildējis, ka ´cilvēks jau nedara nerātnības, tās izdara velns. V. Hirtes velni ir labestīgi un katram no tiem ir asprātīgs nosaukums, kā piemēram - Jāņu nakts velns, Velns-gaismrādis, iemīlējies velns, trīspadsmitās algas velns, utt.

2000.gadā V.HIRTES kloņģīši ieguva sev jaunas telpas un interesantu eksponējumu. Pie vecās guļbūves pirtiņas savietojušies kokgriezēja skulptūriņas- draugi, tuvinieki, domubiedri. Ceļš ved tālāk uz velnišķīgo telpu, kur gan vītolos, gan bēniņos sēž šie mīļie, nerātnie, viltīgie un mūsu visus pamācošie velniņi. Pie velnišķīgi silti jaukā mūrīša apskatāmas velna zeķes. Interesantas ir paša V.HIRTES dzīves gaitā iegūtās atziņas, kā piemēram ´Ja gribi būt laimīgs, tad iemīlies ikdienā. ´Ja gribi būt cilvēks, tad dzīvo tā, lai no tavas ēnas neciestu pat puķes zieds.

Adrese:

Rīgas iela 1, Mazsalaca, Valmieras raj. LV-4215

Kontakti:
  •  64251781
  •   26519165
http://www.mazsalaca.lv
Direktore
 Vija Rozenberga
Tel.64251781; 26519165
 
 
 
Darba laiks
no maija līdz novembrim T., C., Pt., S., Sv. 11.00 - 16.00
no novembra līdz maijam O., T., C. 11.00 - 16.00
ārpus darba laika mob.tālr. 26519165