Rīgas vēstures un kuģniecības muzejs

Palasta iela 4, Rīga, LV-1050

• phone:   67210226

Atcerēsies katamarānu „Kaupo” un tā komandu

15. marts. 2013

Piektdien, 15. martā plkst. 15.00 Rīgas vēstures un kuģniecības muzejā notiks jubilejas un atceres pasākums, veltīts katamarānam „Kaupo” un tā komandai. Martā aprit desmit gadi, kopš no sava pirmā zemeslodes apceļojuma Latvijā atgriezās katamarāns „Kaupo”, kas, kapteiņu Valda Grenenberga-Grīnberga un Aleksandra Popova vadībā, pirmais Latvijas burāšanas vēsturē veica ceļojumu apkārt pasaulei. Šis vēsturiskais ceļojums ilga trīs gadus, četrus mēnešus un divdesmit vienu dienu - no 1999. gada 31. oktobra līdz 2003. gada 21. martam. Pasākumu rīko Latvijas Zēģelētāju savienība sadarbībā ar Rīgas vēstures un kuģniecības muzeju.

Ar katamarāna „Kaupo" ceļojumu maršrutiem iepazīstinās atmiņu stāstījumi, kā arī tā komandas locekļa, jahtu kapteiņa Igora Pimenova kolekcijas izstāde - pastmarkas un vēstules no pieturvietām tālo zemju ostās. Viņa kolekcija „Sailing along the historical routes under the Latvian flag" (Burāšana pa vēsturiskajiem maršrutiem zem Latvijas karoga) ir ieguvusi apbalvojumus starptautiskās izstādēs.

1977. gadā Latvijā būvētais, 13,3 metrus garais katamarāns „Kaupo” savu pirmo un Latvijas burāšanas vēsturē pirmo pasaules apceļojumu sāka 1999. gada 31. oktobrī. Ceļojumā devās kapteinis Valdis Grenenbergs-Grīnbergs, kapteinis Aleksandrs Popovs, matroži Jurijs Petrovs, Igors Pimenovs, Staņislavs Marcenjuks, kā arī koks Svetlana Timofejeva.

Komanda pirmajam pasaules apceļojumam bija izvēlējusies virzienu – no austrumiem uz rietumiem, maršrutā iekļaujot Laspalmas, Buenosairesu, Horna ragu, Valparaiso, Losandželosu, Darvinu, Labās Cerības ragu un Azoru salas. Šis maršruts pasaules apceļotāju starpā tiek uzskatīts par ļoti grūtu, jo Horna raga apņemšana, kas nekad nav bijis vienkāršs uzdevums, ir jāveic pret valdošo vēja virzienu.

2008. gada 1. novembrī katamarāns „Kaupo” devās savā otrajā ceļojumā apkārt zemeslodei. Kapteinis Aleksandrs Popovs ar „Kaupo” bija iecerējis veikt sarežģītu un bīstamu maršrutu no rietumiem uz austrumiem. Ceļojuma kopējais ilgums bija plānots divi gadi. Katamarāns „Kaupo” un tā ekipāžas dalībnieki pazuda ceļojuma laikā Indijas okeānā, posmā starp Dienvidāfriku un Austrāliju.

2009. gada nogalē pilnībā pārtrūka sakari ar „Kaupo” un tā komandu – Aleksandru Popovu, Svetlanu Timofejevu un „Kaupo” būvētāja un ilggadējā kapteiņa Valda Grenenberga-Grīnberga dēlu Aigaru Grenenbergu-Grīnbergu. Vēl līdz šim brīdim neviens nezina, kur ir pazudis „Kaupo” un viņa komanda.

Ingrīda Lukašēviča

Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja

Sabiedrisko attiecību speciāliste

Tel.: 67356680; 29129052