Latvijas muzeju katalogs

Rīgas vēstures un kuģniecības muzejs

Palasta iela 4, Rīga, LV-1050

  •  67211358
  • phone:   67210226
GADA BALVU ATBALSTA:
Senioru diena "Latvijas Valsts karoga hronika – laiks, leģendas, fakti, cilvēki, spēks" Rīgas vēstures un kuģniecības muzejā

 

25. februāris. 2018

Svētdien, 25. februārī plkst. 14.00 muzejs aicina visus interesentus uz Senioru dienas īpašo piedāvājumu par tēmu "Latvijas Valsts karoga hronika – laiks, leģendas, fakti, cilvēki, spēks". Kolonnu zālē, muzeja Krājuma nodaļas vadītājas, vēsturnieces Anitas Gailišas lekcijā "Latvijas Valsts karoga hronika" stāstījums savīsies ar unikālu vizuālo liecību demonstrējumu, lai cauri aizraujošam Latvijas sarkanbaltsarkanā karoga likteņstāstam, faktiski izstāstītu latviešu tautas likteņa gājumu no 13. gadsimta līdz pat 21. gadsimta Latvijai, kad mūsu Valsts karogu plīvojam var ieraudzīt visos pasaules kontinentos, arī šodien – olimpiskajās spēlēs.

Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja krājumā tiek glabāti vairāki simti vēsturiski nozīmīgi visdažādāko organizāciju karogi, sākot no 17. gadsimta līdz mūsdienām, taču Latvijas – sarkanbaltsarkanie – starp tiem ir tikai daži, bet katrs no tiem – ar ļoti īpašu stāstu.  

Daudzās Latvijas ģimenēs ir savi Latvijas karoga stāsti, kas kā dārgas relikvijas tiek nodoti no paaudzes paaudzē, veidojot to īpašo savas valsts izjūtu, patriotismu.

Sarkanbaltsarkanā karoga ceļš līdz 1922. gada 15. Februārim, kad Satversmes sapulce pieņēma Latvijas Republikas pamatlikumu – Satversmi, kas ir spēkā joprojām un kurā ir nostiprināts valsts karoga apraksts, ir notikumiem bagāts, leģendām apvīts un ilgs, arī tālākais tā liktenis ir bijis gan dramatisku, traģisku notikumu piesātināts, kas saistīti ar PSRS okupācijas gadiem, gan sajūsmas enerģijas piesātināts, atjaunojot Latvijas neatkarību.

Notikumu gaita vienmēr saistīta ar konkrētām personībām, kas tos raisījušas. Latvijas sarkanbaltsarkano karogu var pat uzskatīt par vienu no senākajiem mūsdienās izmantotajiem valsts karogiem pasaulē. Kāpēc? Ko stāsta "Livonijas Atskaņu hronika", kuru pierakstījis kāds nezināms bruņinieks 13. gadsimtā, ko paveica 19. gadsimtā Tērbatas (Tartu) universitātes latviešu studenti, kāda misija bija sarkanbaltsarkanajam karogam 1. Pasaules kara laikā, ar kuru mākslinieku vārdiem saistāma Latvijas Valsts karoga izveide jaunizveidotajā Latvijas valstī, ko paveica karogs kā protesta forma, uzdrošināšanās un sapņa simbols padomju okupācijas gados, kā atceramies karoga un trešās Atmodas laika pulsējošās radošās enerģijas devumu un vēl, un vēl – Latvijas valsts karogs Daugavas krastos plīvojot stāsta un stāsta. 

 Senioru dienas programmas apmeklētājiem īpaši draudzīgā ieejas maksa: EUR 1,50, programmas īpašais piedāvājums - dāvanā.

 

Attēlā: Galvaspilsētas Rīgas pulkveža Zemitāna 9. pamatskolas karogs, Rīga, 1938. gads. No RVKM krājuma.

 

Ingrīda Lukašēviča 

Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja

Sabiedrisko attiecību speciāliste

Tel. 67356680; Mob.: 29129052

E-pasts: lukasevica@rigamuz.lv

www.rigamuz.lv

 

 
blog comments powered by Disqus