Latvijas muzeju katalogs

Latvijas Dabas muzejs VA

Krišjāņa Barona ielā 4, Rīga LV-1050

  •  67356023
  • phone:   Fax: 67356027
GADA BALVU ATBALSTA:
Latvijas garšaugi un reti audzētie dārzeņi

 

27. septembris – 1. oktobris. 2017

No 2017. gada 27. septembra līdz 1. oktobrim Latvijas Dabas muzejā pirmo reizi notiks izstāde „Latvijas garšaugi un reti audzētie dārzeņi”, kas tapusi sadarbībā ar Artūra Sildes Dārzkopības Entuziastu klubu „Tomāts”.

Gatavojoties Latvijas simtgadei, Dabas muzejā tapusi jauna izstāde, kuras devīze ir: „Audzēsim pārtikas augus ekoloģiski – rūpēsimies par savu veselību un labsajūtu!” Dārzeņu, garšaugu, pākšaugu un ārstniecības augu daudzveidība ir ļoti plaša, un kā pastāstīja izstādes kuratore Ināra Cukura: „Šo uzturā lietojamo produktu audzēšanas un izmantošanas iespējas ir ārkārtīgi plašas, bet bieži trūkst visaptverošas informācijas par jaunākajām šķirnēm, iespējām dažādas kultūras izaudzēt Latvijas klimatā un metodēm šo augu kopšanai dažādos apstākļos, ne tikai piemājas dārzā. Ceram, ka izstāde sniegs atbildes uz šiem jautājumiem un bagātinās mūsu ēdienkarti gan ar jaunām garšām, gan aizmirstiem vietējiem dārgumiem, piemēram, kāļiem.”

Izstādē būs skatāmi burkāni, kāļi, bietes neierastās krāsās, neparasti kartupeļi un gurķi, kā arī eksotiskie augi: zemes mandeles, momordika, kivano, melotrija, tladianta, Latvijā uz lauka audzētas melones un arbūzi. Apmeklētājus ar krāsu, formu un smaržu daudzveidību priecēs no ģimenes dārzniecības Neslinko’’ atceļojušās aptuveni 30 aso piparu un 30 paprikas šķirņu, kā arī vairāki desmiti dažādu garšaugu sugu. Savukārt Erta Birzniece izrādīs aptuveni 120 pākšaugu šķirņu – dažādas pupas un zirņus.

Ar bagātīgu tējas augu kolekciju iepazīstinās Rita Armulika. Sarma Žarčinska prezentēs veselības augu kolekciju ar aptuveni 70 augiem, ko var audzēt dārzos un dzīvokļos. Skaistumu izstādē papildinās Merikes Armulikas veidotās augu kompozīcijas no tējas augiem.

Bioloģiskās mēslošanas interesenti varēs aprunāties ar SIA Bioefekts” speciālistiem par mikrobioloģisko mēslošanas līdzekļu pielietošanu, bet IK Valdis&I” prezentēs slieku radīto biohumusu.

Dārzkopības institūta pētniece Valentīna Pole aicinās noteikt nitrātu daudzumu līdzpaņemtos dārzeņos, kā arī skābuma līmeni augsnes paraugos.

Katru dienu plkst. 13.00 muzeja konferenču zālē notiks lekcijas par garšaugu, eksotisko dārzeņu, paprikas, aso piparu, pākšaugu un veselības augu audzēšanu, kā arī par dārza darbiem rudenī. Ieeja lekcijās ar attiecīgās dienas izstādes ieejas biļeti.  

Izstādes laikā būs iespēja iegādāties eksponēto augu sēklas, stādus un tējas. Muzeja kafejnīca Cielava” trešdien, ceturtdien un piektdien pusdienās piedāvās pupu, zirņu, paprikas un citu dārzeņu ēdienus, kā arī aromātiskas tējas no Latvijas dārziem.

Izstādes atklāšana 27. septembrī plkst. 12.00 Latvijas Dabas muzeja 2. stāva izstāžu zālē.

Izstādes darba laiks:

T. 10.00–17.00

C. 10.00–19.00

P., S., Sv. 10.00–17.00

Informāciju sagatavoja:
Polīna Šķiņķe
Latvijas Dabas muzeja
Komunikācijas nodaļa
Tālrunis: 67356058
E - pasts: polina.skinke@ldm.gov.lv

 
blog comments powered by Disqus