Latvijas muzeju katalogs

Talsu novada muzejs

K.Mīlenbaha, Talsi, LV - 3201

  •  63222770, 29102628
GADA BALVU ATBALSTA:
Deviņu Rietumaustrālijas latviešu mākslinieku izstāde Talsu muzejā

 

5. jūlijs – 4. augusts. 2013

Dziesmu svētki Latvijā pulcina no visas pasaules ne tikai latviešu dziedātājus un dejotājus. Jau kopš maija sākuma izstāžu zālē Arsenāls Rīgā Latvijas Nacionālais mākslas muzejs rāda plašu trimdas latviešu mākslas izstādi, bet Talsu un Madonas muzejos šovasar būs skatāma ceturtās lielākās Austrālijas pilsētas Pertas ( 1,6 miljoni iedzīvotāju ) latviešu mākslinieku grupas izstāde „Jauns vienādojums. 8+1”. Uz izstādes atklāšanu Talsos 5. jūlijā plkst. 17 ieradīsies 5 izstādes autori.

Izstādes organizētājs tēlnieks Māris Raudziņš ir izveidojis kolekciju, kurā pārstāvētas vairākas mākslinieku paaudzes; visvairāk pieredzējis no viņiem ir 1919. gadā Krievijā dzimušais un vēl Rīgas vācu ģimnāzijā un Latvijas Mākslas akadēmijā pirms kara studēt paguvušais Arvīds Sodums, gandrīz vai mākslinieks-antropologs, taču autoru lielāko daļu veido mākslinieki, kuri dzimuši tūlīt pēc kara Vācijā vai jau Austrālijā, tātad bijuši to 25 000 latviešu ieceļotāju vidū, kuri 1940. - 1950. gadu mijā ieradās šai tik tālajā trimdas zemē. Visjaunāko paaudzi pārstāv fotogrāfe Maija Medene ( 1981 ); zīmīgi, ka tieši viņas darbos visvairāk jūtama laikmetīga, izjusta savas latviskās identitātes sasaiste ar mītnes dzīves kultūru.

Izstādes autoru pamatkodolu veido mākslinieki, kuri studējuši Austrālijas mākslas skolās vai augstskolās, ir galeristi, pedagogi vai Austrālijā labi zināmi brīvie mākslinieki, kuri sekmīgi strādā savās radošajās jomās - glezniecībā, grafikā, tēlniecībā, objektu mākslā, un kuri ik pa laikam rīko savas grupas izstādes Austrālijā.  Latvijā no viņiem, šķiet, visvairāk izstādījies ir elegantais montāžu un kolāžu meistars Jānis Nedēļa ( 1955 ); viņam ir bijušās vairākas personālizstādes Rīgas galerijā Bastejs.

Nedēļa un arī spožais, komerciāli veiksmīgais gleznotājs Len Žuks ( 1950 ) piedāvā mākslu kā formu un dažādu elementu saspēli vai izklaidi, kā brīvu „palaidnību” -  par spīti dzīves nopietnībai. Izcils improvizators, atbrīvots zīmētājs un portretists ir Pēteris Ciemītis ( 1959 ), daudzu Rietumaustrālijas mākslas balvu īpašnieks. Māris Raudziņš ( 1946 ) ir radoši aktīvs tēlnieks, arhitekts, kurš veido savus stājdarbus bronzā un tēraudā, ir arī vērienīgu Austrālijas pilsētvides objektu radītājs; šajā izstādē eksponētas 2 bronzas skulptūras un eļļas krītu zīmējumu sērija.

Izstādes autores - sievietes uzskatāmi veido kolekcijas lirisko daļu: tās ir grafiķes Selgas Ešotas ( 1946 ) klusās dabas no augu, augļu un taureņu dzīves, tie ir gleznotājas un grafiķes, bet arī pirotehniķes un uguns skulptūru veidotājas, teātra un citu uzvedumu kuratores Gabriellas Mazaļevskas zīmējumi, Lolitas Skye-Larkas Austrālijas ainavu maigie akvarelējumi. Ir sagatavots izstādes katalogs latviešu valodā.

Visi izstādes darbi pēc izstādēm Talsos un Madonā pāriet dažādu Latvijas muzeju īpašumos. Talsu novada muzejā izstāde būs apskatāma līdz 4. augustam. 

 

Guna Millersone,

Talsu novada muzeja galv. speciāliste

mākslas jautājumos

 

 
blog comments powered by Disqus