Latvijas muzeju katalogs

Talsu novada muzejs

K.Mīlenbaha, Talsi, LV - 3201

  •  63222770, 29102628
GADA BALVU ATBALSTA:
No piecdesmit gadu pūra

 

9. februāris – 1. marts. 2013

Savu pusgadsimta jubileju ar plašu, retrospektīvu izstādi Talsu novada muzeja zālēs atzīmē Tautas lietišķās mākslas studija ( TLMS ) „Dzīpars”, kura visu šos gadus darbojusies Talsu tautas nama paspārnē.

1963. gada 6. martā sanācis kopā kā pulciņš ar 13 rokdarbniecēm, 1985. gadā savas vadītājas Maigas Annas Trukmanes vadībā tas kļuva par Tautas lietišķās mākslas studiju, izvēloties par savu logo „Talsu saulītes” ornamenta motīvu.

Tajā laikā šis goda nosaukums nozīmēja ne tikai to, ka ir augstu novērtētas iegūtās prasmes un ir sasniegta vērā ņemama profesionalitāte - patiesībā tas bija visīstākais kvalitātes sertifikāts, jo tautas lietišķās mākslas studijas nosaukumu tad nevarēja sev piespriest jebkurš.

Turpmākajā „Dzīpara” darbībā tas nozīmēja to, ka šī sasniegtā latiņa ir jānotur. Un „Dzīparam” savas tagadējās vadītājas Valdas Dedzes vadībā tas ir izdevies. „Talsu studija ir vissmalkākā,”- tā par „Dzīpara” sniegumu tikko notikušajā Vislatvijas izstādē Madonas muzejā „Raibus cimdus apsolīju” sacīja izstādes kuratore Inese Jakobi, un šajā izstādē ir arī visi 65 Madonā rādītie cimdi - „Dzīpara” izstādes visizcilākā daļa.

Izstādē „No piecdesmit gadu pūra” apskatāmi 19 autoru darbi - arī nu jau aizsaulē aizgājušās Maigas Trukmanes tekstīliju ansamblis no mūsu muzeja krājuma. Te jāmin, ka vairāku studijas dalībnieču darbi atrodas arī Latvijas Nacionālā vēstures muzeja un citu muzeju krājumos. Ir apskatāma arī „Dzīpara” izcilo vecmeistaru ( M. Strazdiņa, Ē. Vakermane, T. Ošniece u.c. ) izšuvumu retrospekcija, adījumi, tamborējumi, austie audumi ( segas ). Pašlaik studijā darbojas 17 dalībnieces, septiņas no tām ir Tautas daiļamata meistares ( TDM ).

Izstāde būs apskatāma līdz 1. martam, bet 50. jubilejas svinēšana un tikšanās ar autorēm Talsu novada muzejā paredzēta 9. februārī plkst. 12:00.

 

Guna Millersone,

izstādes iekārtotāja

 
blog comments powered by Disqus