Talsu novada muzejs

•  63222770, 29102628

Talsu muzejā: Māris Maskalāns. Nagļi LV-4631

1. augusts – 17. septembris. 2013

Talsu muzeja apmeklētājiem līdz pat 17. septembrim būs iespējams iepazīties ar vienu no šī gada labākajiem sniegumiem Latvijas vizuālajā mākslā - V. Purvīša balvas nominantu II ceturksnī - Māra Maskalāna foto projekta „Nagļi LV - 4631” izstādi muzeja trīs zālēs.

2008. gadā Māris Maskalāns, Vides filmu studijas operators, Nagļu ciemā kopā ar Lailu Pakalniņu filmēja dokumentālo filmu „Par dzimtenīti”. Redzētais šai Latgales pagastā un tur sastaptie cilvēki rosināja veidot melnbaltu fotogrāfiju sēriju, pie kuras darbs turpinās vēl šodien, un šī gada pavasarī Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā eksponētā izstāde (kuratore Inese Baranovska ) tagad ir Talsos.

Izstāde vērtējama gan kā kultūrvēsturiski antropoloģisks pētījums un paliekoša vizuālā dokumentācija (arī tāpēc, ka melnbaltās fotogrāfijas kopētas tradicionāli un pašrocīgi uz sudraba želantīna papīra, tātad bilžu mūžs varētu būt vismaz 100 gadu ), un šo ap 50 attēlu kolekciju, nebaidoties pārspīlēt, var dēvēt arī par emocionālu pieminekli vienkāršajam Latgales lauku cilvēkam - arī mūsu līdzpilsoņiem, kuri nekad nebūs glancēto žurnālu varoņi - viņi ir skarbi, vienkārši un patiesi, jauni un veci, vitāli un pašpietiekami. Kā jau latgalieši.

Māris Maskalāns ( 1971 ) beidzis Latvijas Kultūras akadēmijas filmoperatoru kursu ( 1997 ), viņš ir bijis autors un operators daudzām Latvijā un ārvalstīs godalgotām dokumentālajām filmām ( „Jumta likums”, „Leiputrija”, „Par dzimtenīti”), šīs filmas ir bijušas iekļautas daudzu starptautisko kinofestivālu konkursu programmās.

Guna Millersone,

Talsu novada muzeja