Alūksnes muzejs

Alūksnes Jaunā pils, Pils iela 74, Alūksne, Alūksnes novads, LV-4301

•  64381321 muzejs@aluksne.lv

Aicina uz kopīgu saules sagaidīšanu vasaras saulgriežos

21. jūnijs. 2013

Jau septīto gadu Alūksnes muzejs aicina  uz kopīgu saules sagaidīšanu astronomiskajos vasaras saulgriežos 21.jūnijā pl.04.15 Alūksnes ezera krastā peldvietā "Vējiņi".

Ar saulgriežu tradīcijām, rotaļām, dziesmām un dančiem atnācējus, rīta agrumā, iepazīstinās un aicinās līdzdarboties Viļakas novada folkloras kopa "Rekovas Dzintars".

Šī saules sagaidīšana kļuvusi par skaistu tradīciju, kas pulcina ļaudis arī no blakus novadiem, tai izveidojies savs cienītāju pulks.

Senatnē ļaudis no paaudzes paaudzē krāja zināšanas par cilvēka un dabas ciešo vienotību, par Saules kustību debesīs. Saule bija pulkstenis, kas iezīmēja dienas iedalījumu laika cēlienos un sīkākos posmos. Tā bija gadalaiku un gadu mērītāja, gaismas, siltuma un auglības nesēja. Saule kalpojusi kā estētisko vērtību simbols par ko mums vēsta tautasdziesmas, pasakas un teikas.

Latvieši, liekas, ir vienīgā tauta, kuri vasaras vidū svin vasaras saulgriežus ar tādu vērienu. Svētku pamatā- cilvēka attiecību pilnveidošana ar savu Radītāju un dabu. Sagaidīt sauli, kad tā savā triumfa gājienā sasniedz visaugstāko punktu, ir sena senču tradīcija, un mūsu vēlme senču bagātīgi sakrāto mantojumu nodot tālāk, konkrēti šo, saules sagaidīšanas rituālu, jo "izprast sauli, kāda tā atspoguļota tautas tradīcijās, tas nozīmē izprast latviešu tautas pasaules uztveri un dzīves ziņu pašā tās kodola vērtībā". (Vīķe- Freiberga V. Saules zīme. R., 1999.)"

Didzis Eglītis