Alūksnes muzejs

•  64381321 muzejs@aluksne.lv

No trimdas Latvijā – Austras Lindes 120 tautu meitas miniatūrā

24. jūlijs – 27. augusts. 2017

Izstādi veido 120 lelles ar latviešu tautas tērpiem no Vidzemes, Latgales, Zemgales, Augšzemes, Kurzemes (Latvijas 1939. gada teritoriālais iedalījums). Tautu tērpus darinājusi trimdā ASV dzīvojusī mūsu novadniece Austra Linde (dz. Ķauķis). Šī vēsturiskā kolekcija ir radusies pagājušā gadsimta astoņdesmitajos un deviņdesmitajos gados, un  1995. gadā Austas Lindes meita Astra Pavlovska šo kolekciju atveda atpakaļ uz Latviju.

Austra Linde (1918-1995) bija vidzemniece, dzimusi netālu no Alūksnes Ziemeru pagastā “Semeiku” mājās. Tautu meitu tērpu darināšana ir bijis Austas Lindes hobijs, pacietīgs roku darbs no brunču aušanas līdz miniatūrās apkaklītes izšūtajam vissmalkākajam krustdūrienam. Tautu tērps, kaut arī miniatūrā, ir plašs informācijas nesējs par latviešu kultūru, vēsturi, etniskajām īpašībām.

Savulaik lelles vairākkārt ir bijušas izstādītas Amerikā, par tām atzinīgi izteikusies ASV Muzeju institūta direktore Loisa Šeparde. Latvijas Valsts prezidenta vizītes laikā Baltajā namā 1995. gadā Hilarijai Klintonei tika uzdāvināta viena no miniatūrajām tautu meitām – Lielvārdes lelle. Latvijā līdz šim lelles 1998. gadā tika izstādītas Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā un 2015. gadā Carnikavas tautas namā “Ozolaine”.

Izstādē apskatāmie miniatūrie latviešu tautu tērpi ir Austas Lindes subjektīva izvēle. Aplūkojot izstādi noteikti jāvērš vērību tautas tērpu interesantajām detaļām. Šī unikālā kolekcija ir kā vēstījums par savas dzimtās zemes un tautas mīlestību, kā arī apliecinājums latvietībai.

Izstāde skatāma līdz 27. augustam.