Latvijas muzeju katalogs

Viļakas novada muzejs

Balvu iela 13, Viļaka, Viļakas novads, LV-4583

  •  64563302
GADA BALVU ATBALSTA:
Viļakas novada muzejs

Muzeja pirmsākumi meklējami 1962.gadā, kad toreizējā Viļakas vidusskolā notika pirmā izstāde, demonstrējot vēsturiskas fotogrāfijas, atmiņas, priekšmetus, ko bija savākuši skolēni vēstures skolotājas Leontīnas Maksimovas vadībā. Izveidojas novadpētniecības pulciņš, kura dalībnieki aktīvi pierakstīja Viļakas un tās apkārtnes vecāko iedzīvotāju atmiņas, vāca vecas grāmatas, sadzīves priekšmetus, fotogrāfijas un citas vēstures liecības. Skolas vadība topošajam muzejam iedalīja atsevišķu plašu telpu toreizējā 1.-4.klašu ēkā ("garnizonā").Vēlāk, kad tika uzcelts vidusskolas jaunais korpus (1980), muzejam iedalīja divas telpas skolas vēsturiskajā ēkā (tagad Viļakas Valsts ģimnāzijas ēka), gatavojoties skolas 50 gadu jubilejai, tika atjaunota muzeja ekspozīcija.

Kad 1996.gadā tika atjaunots VVĢ status, muzejs kļuva par VVĢ muzeju, bet ekspozīcija jau bija pāraugusi skolas vēstures ietvarus, tā jau deva ieskatu visa Viļakas novada vēsturē. Kad 2004.gadā Viļakas pilsētas dome pārcēlās uz savu pašreizējo ēku, tika rasta iespēja muzeja rīcībā nodot vēsturisko, 1913.gadā celto dēvētu par “Gaismas zāli” bijušo domes ēku un muzejs kļuva oficiāli par Viļakas muzeju bet no 2012.gada 24.maija Viļakas novada muzejs.

Muzejā atspoguļota Viļakas pilsētas un tās tuvākās apkārtnes vēsture no 13.gs. līdz mūsdienām - nozīmīgākie notikumi, izcilākās personības un laikmeta liecības. Muzejā skatāmi novadam raksturīgie etnogrāfiskie materiāli: darba rīki, vietējo podnieku darinājumi, mājaustās tekstilijas utt, kas dod ieskatu kādreizējā Viļakas novada ļaužu ikdienā. Muzeja iekārtotajā ''Baltajā istabā'' uzzināms par novada kristīgo draudžu  - katoļu, pareizticīgo un luterāņu – vēsturi. Katoļu bīskapiem Kazimiram Duļbinskim  un Valerianam Zondakam  veltītajā piemiņas istabā aplūkojami garīdznieku amata piederumi un personīgās lietas.

Muzeja ekspozīcijas zālē „Viļakas novada vēsture”, iespējams apskatīt naudas kolekciju, kas attiecās uz laika posmu no 18.gs - 2013.gadam. Nozīmīga muzejā ir Jāņa Laicāna filumēnijas kolekcija, kurā ir vairāk kā 1500 sērkociņu kastīšu etiķetes no Padomju Savienības u.c. zemēm. Muzeja izstāžu zālē skatāma Jāņa Laicāna un Annas Laicānes gleznu izstāde. Muzejs piedāvā ekskursijas pa Viļakas novada muzeja pastāvīgajām ekspozīcijām un izstādēm, pilsētu un novadu.

Muzejā pastāvīgi notiek dažādas izstādes un pasākumi veltīti Latvijas un Viļakas novada vēsturei, kultūrvēsturei, tradīcijām, nozīmīgiem notikumiem un novadniekiem. Muzejs skolēniem piedāvā muzejpedagoģisko programmu “Par ko stāsta zeme”

Adrese:

Balvu iela 13, Viļaka, Viļakas novads, LV-4583

Kontakti:
  •  64563302
http://vilaka.lv/index.php?page=muzeji

Muzeja direktore

 Rita Gruševa

Tālr. 28386859

 

Muzeja krājuma glabātāja

 Marija Boldāne

Tālr. 25851161

 

Darba laiks: 1.maijs - 30.oktobris - P - slēgts, O, T, C - 9.00 - 17.00, P - 9.00 - 18.00, S - 9.00 - 16.00, Sv - slēgts

1.novembris - 30.aprīlis, P,O,T,C,P - 9.00 - 17.00, S, Sv - slēgts