Nozares ziņas

Dzelzceļa spēlē "Toreiz un tagad" fotogrāfijas no Dzelzceļa muzeja krājuma

Atzīmējot dzelzceļa līnijas Rīga - Daugavpils 155. gadadienu, šogad līdz pat vasaras beigām ikviens interesents bija aicināts doties ceļojumā pa Latviju un izmēģināt azartisko aplikāciju "Dzelzceļa spēle. Toreiz un tagad". Galvenais spēlētāja uzdevums – ar aplikācijas palīdzību nofotografēt kādu no 155 vēsturiskajiem dzelzceļa objektiem tādā rakursā, kā tas attēlots aplikācijā esošajā senajā fotogrāfijā. Iegūto fotokolāžu iespējams publicēt savos sociālajos tīklos, kā arī ar publicēto fotokolāžu palīdzību krāt punktus un tikt pie balvām.

Ideja par spēli radās pirms gada, kad tika plānotas aktivitātes, lai pievērstu sabiedrības uzmanību faktam, ka 2016.gada 12.septembrī no Rīgas uz Daugavpili (toreiz Dinaburgu) tika atklāta vilcienu satiksme. 19.gs 60.gadi ir dzelzceļa laikmeta aizsākums Latvijā. Uzbūvētas dzelzceļa līnijas vairāk kā 3000 km garumā, atklātas ~ 400 stacijas un pieturas punkti, būvēti un pēc karu postījumiem atkal atjaunoti dzelzceļu tilti, ūdenstorņi, sakaru ierīces. Katrs jauns laikmets ir ienesis savus vaibstus dzelzceļa līniju sejā. Ir līnijas un stacijas, kurās kūsā dzīvība, atbrauc un aizbrauc pasažieri, pienāk kravas. Ir līnijas un stacijas, kas cīnās par savu izdzīvošanu un ir tādas, kas gaida savu jauno dzīvi, vai pārvērtušās par tūrisma vai parastām meža takām.

Viens no veidiem kā iepazīt mūsu dzelzceļa vēstures mantojumu ir netikai lasīt grāmatas, pētīt attēlus internetā, nākt uz muzeju, bet gan doties ceļā. Lejuplādējot aplikāciju var iegūt gan karti, gan jau izstrādātus maršrutus un vecās fotogrāfijas no Latvijas dzelzceļa vēstures muzeja krājuma, kuras dod iespēju ieraudzīt kā kādā vietā ir izskatījies, kas mainījies. Spēles aplikācijā ir arī īsa informācija par katru vietu vai objektu. Katrs var iztēloties kādi notikumi varētu būt risinājušies šajā stacijā.

Spēle savu dzīvi turpinās arī pēc 30.septembra, kad uzvarētāji iegūs balvas un satiksies ar sīvākajiem konkurentiem. Iespējams kāds šī ceļojuma laikā atklās kādu pilnīgi nezināmu Latvijas vietu un vēstures faktu. Muzejam bija prieks par iespēju likt lietā savu krājumu un pārdomāt, kuri tad būtu tie interesantākie apskates objekti. Uz kurieni sūtīt spēles dalībniekus, lai nebūtu vienveidīgi un pavisam viegli, Izvēloties objektus domājām arī par to lai parādītu dzelzceļa daudzveidību - gan dažādu laika posmu stacijas, gan dažādus unfrastruktūras objektus - tiltus, caurtekas, viaduktus, ūdenstorņus, pārbrauktuves. Objekti ir gan platsliežu, gan šaursliežu dzelzceļos, gan tādos kur notiek kustība, gan tādos, kur jau daudzus gadus neskan vilciena pienākšanas svilpe. Ir iespēja piedzīvot arī  kārtību brišanu pa aizaugušām upju malām vai meklēt pareizo meža ceļu uz kādu caurteku vai tiltu.

Atklājam sevī ceļotāja garu un izmēģinām, vismaz iepazīt tos punktus, kas tuvumā vai kādreiz pa ceļam uz laukiem vai sēnēs.

Latvijas dzelzceļš

Spēli izstrādāja VAS "Latvijas dzelzceļš" Komunikācijas direkcija. Sīkāku informāciju par spēli ikviens interesents var uzzināt, zvanot uz diennakts informatīvo tālruni: 80001181 vai rakstot uz e-pastu:155@ldz.lv