Aktualitātes

Izdots katalogs par desmit starptautiskajām mazo formu porcelāna izstādēm

Katalogā “Starptautiskās mazo formu porcelāna izstādes. 2006-2015”, ko nupat izdevis Rīgas Porcelāna muzejs, ir apkopota informācija par starptautiskajām mazo formu porcelāna izstādēm, kas Rīgas Porcelāna muzejā notikušas no 2006. līdz 2015. gadam. Publicēti katras izstādes dalībnieku vārdi, pārstāvētā valsts un darba nosaukums. Šīs izstādes ir ļāvušas papildināt Rīgas Porcelāna muzeja kolekciju ar laikmetīgās mākslas darbiem un kataloga fotogrāfijās atspoguļoti visi tie izstāžu mākslas darbi, kas atrodas muzeja krājumā. Izstāžu kuratores ir Renāte Bāliņa (no 2007. līdz 2011. gadam) un Ieva Nagliņa (no 2012. līdz 2015. gadam). Visās desmit izstādēs kopā piedalījušies 209 mākslinieki no 28 valstīm un izstādēs kopumā Rīgas Porcelāna muzejā bijis apskatāms 431 mākslas darbs vai darbu grupa.

Izstādes tradīcija turpinās un šobrīd Rīgas Porcelāna muzejā apskatāma 11. starptautiskā mazo formu porcelāna izstāde ar tēmu “Baltais troksnis”, kas notiks vēl līdz 2017. gada 10. decembrim.

Tradīcija rīkot starptautiskās mazo formu porcelāna izstādes aizsākās 2006. gadā, kad Rīgā notika Starptautiskās keramikas akadēmijas 42. kongress. Pirmā izstāde Rīgas Porcelāna muzejā bija daļa kongresa programmas. Tās iniciatori bija Starptautiskās keramikas akadēmijas biedri, latviešu mākslinieki Pēteris Martinsons un Ilona Romule. Tika izvēlēti darbu atlases kritēriji: izmērs nedrīkst pārsniegt 15 centimetru dimensijas, mākslas darbiem ir jābūt radītiem pēdējo divu gadu laikā, un to materiālam ir jābūt vismaz 70% porcelāna. Gadu gaitā šo kritēriju ietvaros izstāde attīstījās un pilnveidojās, un ieguva arvien lielāku popularitāti mākslinieku vidū. Ir uzlabojies gan izstāžu saturs un kvalitāte, gan palielinājies pārstāvēto valstu un dalībnieku skaits. Ja pirmajā izstādē piedalījās Baltijas valstu mākslinieki, tad turpmāk tika pārstāvētas arvien vairāk valstis un sākot ar 2009. gadu izstādēs piedalījās vismaz desmit valstu mākslinieki. Pēdējos gados tika pievienots vēl viens kritērijs – izstādes tēma, kas ļāva ekspozīciju veidot tematiski un estētiski vienotu. Mazā forma liek māksliniekam koncentrēt savu ideju un ir radošs izaicinājums tehniskās realizācijas ziņā. No vienas puses, izmērs un materiāls ir ierobežojošs, no otras – nelielās dimensijas paver plašu un daudzveidīgu ideju pasauli.

Katalogs “Starptautiskās mazo formu porcelāna izstādes. 2006–2015” tika prezentēts Rīgas Porcelāna muzeja 16. gadadienā 2017. gada 30. oktobrī. Kataloga teksts ir latviešu un angļu valodā; izdots 700 eksemplāros, tas iegādājams Rīgas Porcelāna muzejā, pārdošanas cena – EUR 8,00. Līdz 2017. gada 2. novembrim spēkā akcijas cena – EUR 5,00.

Attēlā: foto no kataloga prezentācijas. Foto: Alvis Misjuns.

 

Papildu informācija:

Ieva Nagliņa

Rīgas Porcelāna muzejs, Ekspozīcijas un izstāžu kuratore

Tālrunis +371 67012944, +371 29117405, E-pasts: ieva.naglina@riga.lv

www.porcelanamuzejs.riga.lv