Latvijas Muzeju biedrībai pievienojies Imanta Ziedoņa muzejs

Ar 2017. gada septembri Latvijas Muzeju biedrības pulks audzis. Biedrībai pievienojies Imanta Ziedoņa muzejs.

Par to kā veidojies muzejs un kādas ir tā nākotnes ieceres stāsta muzeja vadītāja Dace Zariņa:

Par ko stāsta Imanta Ziedoņa muzejs?

Muzeja misija ir, balstoties Imanta Ziedoņa idejās, daiļradē paustajā un viņam tuvajās vērtībās, veicināt jaunradi Latvijā, iedvesmot sabiedrību latviskuma stiprināšanā, kā arī sniegt iespēju interesentiem radošā veidā izzināt sevi un pasauli.

Muzejs ir par sevis un pasaules izzināšanu caur dzejnieka darbiem. Ziedoņa muzejs ir ceļš! Ceļš fiziskajā telpā, garīgajā izaugsmē, intelektuālajā attīstībā un jaunu pieredžu meklējumos.

Nonākot Ziedoņa muzejā, katram individuāli ir iespeja iepazīt muzeju, dodoties ceļā kopā ar darba burtnīcu “Muzeja ceļa piezīmes”. Ceļā ar runājošajiem kokiem un iešanu tumsā, lai meklētu un atrastu.

Muzejs vairāk stāsta par dzejniekam tuvajām vērtībām, mazāk par pašu dzejnieku, respektējot Imanta Ziedoņa vēlmi par to, kādam jābūt viņa muzejam.

Kā muzejs aizsācies?

Imants Ziedonis (1933-2013), latviešu dzejnieks, publicists un kultūras darbinieks vēlējās muzeju kā iedvesmas vietu, kur cilvēki dodas pavadīt laiku jēgpilnās sarunās un attīstībā, jaunradot. 2010. gada pavasarī tika dibināts Imanta Ziedoņa fonds “Viegli” un 2011. gadā Imants Ziedonis parakstīja stratēģiju par muzeja attīstību, uzticot fondam "Viegli" veidot muzeju dzejnieka vasaras mājā “Dzirnakmeņi”, Murjāņos, saglabājot tos tādus, kā tos pats iekārtoja kopā ar dzīvesbiedri Ausmu Ziedoni-Kantāni.

2015.gadā Imanta Ziedoņa fonds "Viegli" kopā ar SIA Dd studio Jāņa Mitrēvica vadībā aptaujāja Imanta Ziedoņa ģimenes locekļus, draugus un laikabiedrus par muzeja izveidi. Kopīgi tika secināts, ka nepieciešams veidot plašāku muzeja izveides stratēģiju, kas apmierina arī Latvijas sabiedrības vajadzības pēc Imanta Ziedoņa atstātā kultūras mantojuma saglabāšanas, izpētes un popularizēšanas.

Tādēļ fonds "Viegli" ar vislielāko atbildību par dzejnieka uzticēto uzdevumu 2015. gada rudenī nodibināja Imanta Ziedoņa muzeja fondu, lai veidotu sabiedrībai pieejamu Ziedoņa muzeju, kas veido Ziedoņa muzeja saturu.

Kādas aktivitātes līdz šim ir bijušas?

Muzeja vasaras sezonā muzeja apmeklētājiem ir iespēja iziet muzeja ceļu kopā ar darba burtnīcu “Muzeja ceļa piezīmes”. Sākot ar jūlija beigām katru piektdienas vakaru muzejā notiek, jau nu par tradīciju kļuvušie, brīvdabas kino vakari, kas ir īpaši ar to, ka ir ne tikai filmas skatīšanās, bet pirms filmas arī saruna ar kādu īpašo viesi.

Šī gada vasarā papildinājām muzeja pasākumu klāstu ar notikumiem, kas īpaši paredzēti senioriem un ģimenēm.

Tā pat muzeju ir iespēja apmeklēt grupās programmā “Tutepatās” un nakts pārgājienā “Varenā tumsa”.

Muzeja moto ir  - Ziedoņa muzejs ir ceļš! Tāpēc muzejs rīko pasākumus arī ārpus muzeja telpām. Imants Ziedonis grāmatā “Leišmalīte” raksta: “Un galu galā pa Latvijas pierobežas joslu kādreiz ies (tā jābūt!) tūrisma ceļš un ceļotāji prasīs izbrauktā maršruta vietu interesantu iemirdzēšanos." Tāpēc 2016. gadā Imanta Ziedoņa muzejs uzsāk projektu - garākais muzejs Latvijā “Leišmalīte”, kas veido aptuveni 571 km garu taku gar Latvijas/Lietuvas robežu.

Ziemas sezonā Imanta Ziedoņa muzejs ir sastopams ziemas rezidencē Rīgā, Aldaru ielā 5, kur notiek darbs pie Imanta Ziedoņa biogrāfijas izveides, darbs pie krājuma pētniecības un projektu veidošanas, kā arī ceturtdienu vakaros ikviens interesents ir aicināts uz sarunu vakariem "Visā visumā".

Iestājoties pavasarim muzejs kopā ar apbalvojuma “Laiks Ziedonim” laureātiem aicina skolēnus piedalīties konkursā “Ideju pavasaris”, izaicinot jauniešus un skolotājus jaunrades procesam.

Kas ir iecerēts tuvākajā nākotnē?

Paralēli muzeja pamata uzdevumiem krāt, pētīt un popularizēt muzeja krājumu, tiek plānotas dažādas aktivitātes ziemas sezonai. Pavisam tuvā nākotnē, jau 2017.gada novembrī, ir iecerēts veidot Ziedoņa muzeja “pop up” muzeju kādā Rīgas kafejnīcā. Ir uzsākts darbs pie skolu projekta “Ideju pavasaris 2017”, kas šogad būs īpašs ar to, ka skolēni idejas domās kultūras jomā. Un visbeidzot sākam domāt par nākamā gada vasaras sezonu muzejā, kur gatavosim īpašu programmu muzeja jaunākajiem apmeklētājiem caur Krāsaino pasāku prizmu.