Latvijas muzeju diena 27.maijā izskanējusi

Piektdien, 27. maijā, 540 muzeju darbinieki, no visas Latvijas mēroja ceļu uz Turaidas muzejrezervātu, kur norisinājās nozares profesionālie svētki – Latvijas Muzeju dienas.  Pasākuma kulminācijā notika Latvijas Muzeju biedrības gada balvas „Zelta puteklis 2015” laureātu nosaukšanas un balvas pasniegšanas ceremonija.

Muzeju darbinieku ikgadējā satikšanās kā allaž notiek vienā no darbīgākajiem gada mēnešiem - maijā, kad sākas tūrisma sezona, ir skolēnu ekskursiju laiks, tikko aizvadīta vērienīgākā  sadarbības akcija Muzeju nakts. Turaidas muzejrezervāta dārzā vēl pirms pasākuma svinīgās daļas varēja iepazīt izstādi “Latvijas Muzeju biedrības Gada balva “Zelta puteklis 2015” pretendenti un Turaidas muzejrezervāta ceļojošās izstādes, kas izvietotas brīvdabā.

Muzejnieku dienu atklāja un kolēģus sveica sveica Turaidas muzejrezervāta direktore Anna Jurkāne, uzrunu teica Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents Ojārs Spārītis. Sveicienus svētkos muzeju darbiniekiem sūtīja arī Latvoijas Kultūras akadēmijas rektore Rūta Muktupāvela.

Šajā dienā jau tradicionāli tiek pasniegti Kultūras Ministrijas Atzinības raksti par 25 darba gadiem muzejā. 2016.gadā tos saņēma Ruta Akmentiņa, Dina Saltupa, Ilze Strautzele, Valda Mežbārde, Viktors Kuhaļskis, Ilze Ūsele, Velta Krūmiņa, Vēsma Ziedone, Dainis Bernhards Anna Līpenīte, Līvija Zepa, Gunita Poldme, Roberts Kaniņš, Rita Kučāne, Inese Jakobi, Jurijs Surdeko, Inga Štrause-Patmanatane, Rita Bebre, Valds Kļaviņš, Zita Sokolova.

Ko par tiem, kas muzejā nostrādājuši 25 gadus saka kolēģi, lasi šeit >>

Īpašs brīdis bija Latvijas Muzeju biedrības Gada balvas “Zelta puteklis 2015” laureātu apbalvošana. Muzeju nozares Gada balva dibināta, lai sekmētu ilgtspējīgu un kvalitatīvu muzeju nozares attīstību Latvijā” un šogad tika pasniegta jau sesto gadu. Balvas pretendentu apzināšanas un pasniegšanas mērķis ir veicināt muzeju nozares attīstību un veidot muzeju darba pozitīvu publicitāti, uzsverot radīto produktu kvalitāti, radošumu, pieejamību un nozīmi sabiedrībai. Balvu “Zelta puteklis 2015” saņēma muzeji sekojošās nominācijās:

• Gada ieguldījums nacionālo vērtību (krājuma) saglabāšanā 2015 - Ludzas Novadpētniecības muzejs/ objekts „Rija”
  • Izglītojošs projekts muzejā 2015 - Latvijas Dabas muzejs – Izglītības pasākumu cikls „Dabas akadēmija”
  • Muzeja pieejamības projekts 2015 - Mākslas muzejs RĪGAS BRIŽA – Ģimenes ceļveži izstādēs
  • Inovācijas muzejā 2015 - Jūrmalas pilsētas muzejs – Multimediāla ekspozīcija „RAIŅA T ELPA. Plašums. Dziļums. Bezgalība”
  • Gada tematiskā izstāde 2015 - Latvijas Dabas muzejs – izstāde “Skat – logā skelets!”
  • Gada mākslas izstāde 2015 - Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzejs –  Jāzepa Pīgožņa balvas “Par labāko Latvijas ainavu glezniecībā” konkursa izstāde
  • Gada publikācija (monogrāfija, filma u.c.) 2015 - Latvijas Kara muzejs – “I pasaules kara atklātnes Latvijas Kara muzeja kolekcijā”
  • Gada ekspozīcija 2015 (muzejiem ar darbinieku skaitu līdz 10) - Latvijas dzelzceļa vēstures muzejs – Ekspozīcija “Stacijas dzīve”
  • Gada ekspozīcija 2015 (muzejiem ar darbinieku skaitu no 11 līdz 50) - Tukuma muzejs – Ekspozīcija „Saldūdens zveja Pastariņa stāstos“
  • Mārketinga aktivitāte 2015 - Latvijas Nacionālais mākslas muzejs (LNMM) – ATVĒRTO DURVJU DIENAS LNMM

Atzinības rakstus saņēma 2015. gada brīvprātīgie  - dr. Linda Sosāre, Emma Ikstrums un Sergejs Tretjakovs.

Balva tika pasniegta sadarbībā ar VAS “Latvijas dzelzceļš”, kurš visiem laureātiem bija sagatavojis arī īpašas dāvanu kartes. Balvu veidoja stikla māksliniece Ilze Dūdiņa.

Latvijas dzelzceļš

Pēc apsveikumiem, muzikāliem sveicieniem no grupas “Bella trio” muzeju darbinieki piedalījās profesionālās ekskursijās Turaidas muzejrezervātā. Kopā ar Turaidas muzejrezervāta (TMR) direktori Annu Jurkāni ekskursijā “Muzejs laikā un telpā” varēja uzzināt par muzejrezervāta izveidi, attīstību un pamatprincipiem, iepazīt topošo ekspozīciju Turaidas pagasta magazīnā un diskutēt par muzeja vadības principiem. TMR direktores vietniece Vija Stikāne un galvenā speciāliste Ieva Ose dalījās pieredzē par ekspozīciju izveides principiem, galvenā krājuma glabātāja Līga Kreišmane kopā ar krājuma darbiniekiem kolēģiem izrādīja krājumu, ēku-pieminekļu izpētes, restaurācijas un saglabāšanas metodes atklāja galvenā speciāliste Ina Līne. Par to, kā uzrunāt muzeja apmeklētāju, stāstīja TMR Apmeklētāju centra vadītāja Gunta Zaķīte un nemateriālā kultūras mantojuma un izglītojošā darba pieredzes noslēpumos dalījās Izglītojošā darba un komunikācijas daļas vadītāja Anda Skuja. TMR arheologs Egīls Jemeļjanovs akcentēja arheoloģiskās izpētes nozīmi un muzeja telpiskās attīstības plānošanas iecerēs dalījās TMR direktores vietnieks Dainis Linmeijers, Pieminekļu nodaļas vadītājs Ivo Spila un Kultūrvides nodaļas vadītājs Aivars Irbe. Notika intensīva dalīšanās pieredzē un Turaidas muzejrezervāta ekspozīciju iepazīšana.

Pēc ekskursijām muzeju kolēģi satikās atkal visi kopā, kur pārsprieda redzēto, saviesīgos pulciņos dalījās pārdomās par muzeju darbību un aktualitātēm un baudīja skaisto vasaras dienu krāšņajā Turaidas kultūrvidē. Svētki noslēdzās, aizdedzot ugunskuru un kopīgi vienojoties dziesmās par Gauju, jūru, skaisto dabu un Latviju.

Paldies visiem Latvijas muzeju darbiniekiem par dalību Muzeju dienā! Kopā mēs esam spēks!

Attēli no pasākuma >>>

Informāciju sagatavoja LMB sadarbībā ar Turaidas Muzejrezervātu.