Salaspils nometne. Vēsture un piemiņa

25. septembrī Salaspils novada Dome, Latvijas Okupācijas muzejs, Daugavas muzejs rīko starptautisku zinātnisku konferenci "SALASPILS NOMETNE, 1941 – 1944: VĒSTURE UN PIEMIŅA".

Programma

9:30 – 10:00 Konferences dalībnieku reģistrācija.

10:00 Konferences atklāšana (Salaspils novada domes priekšsēdētājs Raimonds Čudars, Latvijas Okupācijas muzeja pārstāvis Uldis Neiburgs, Daugavas muzeja direktore Daina Lasmane).

10:30 Kārlis Kangeris (Latvijas Vēsturnieku komisija). Salaspils nometne nacistu okupācijas laika represiju sistēmā.

11:00 Jevgeņijs Grebeņs (Baltkrievija). Nacistu represiju upuru piemiņas saglabāšana Baltkrievijā (krievu val.).

11:30 Sergejs Novikovs (Baltkrievija). Trosteņecas nāves nometne, 1941 – 1944: aizmiršanas vēsture (krievu val.).

12:00 Antons Meļakovs (Ukraina). Traģiskās piemiņas vietas mūsdienu Harkovā: atšķirīgais, diskutablais, kopīgais (krievu val.).

12:30 – 13:30 Pusdienas.

13:30 Kaspars Zellis (LU Filozofijas un socioloģijas institūts). Leģitimizējot teroru. Nacistu propaganda okupētajā Latvijā.

14:00 Arūnas Bubnis (Lietuva). Ģenerāļa Povilas Pļehavičius arests un ieslodzījums Salaspils nometnē 1944. gadā (krievu val.).

14:30. Lilita Vanaga (Daugavas muzejs). Kinodokumenti par bijušo Salaspils nometņu teritoriju vēsturi.

15:00. Paula A. Oppermann (Topography of Terror Documentation Center, Berlīne). Salaspils memoriāls kā vienotības simbols Latvijā padomju laikā un mūsdienās.

15:30. Uldis Neiburgs / Rudīte Vīksne (Latvijas Okupācijas muzejs / Latvijas Vēsturnieku komisija). Salaspils nometnes vēstures mūsdienu problemātika.

16:00. Salaspils memoriāla apmeklējums un direktora Jura Vrubļevska stāstījums par pieredzi darbā ar memoriāla apmeklētājiem.

Referāta ilgums: 20 minūtes + 10 minūtes jautājumiem. Konferences laikā tiek nodrošināts sinhronais tulkojums latviešu un krievu valodā.