Ieva Priede

Manas TOP 3 aktivitātes muzeju nozarē 2018. gadā

Attēlā Igaunijas BMS dalībnieku muzeju definīcijas vizualizācija

Gada beigas ir laiks, kad atskatāmies uz gadu, un izvērtējam, kas vērtīgs noticis un iegūts. Šogad biju solījusi uzrakstīt vismaz vienu bloga ierakstu, tāpēc  gada nogalē cenšos paveikt solīto un piedāvāju ieskatu man nozīmīgākajos muzeju nozares notikumos 2018. gadā.

1. Baltijas Muzeoloģijas skola un ICOFOM simpozijs Kauņā

Iespēja nedēļu domāt un runāt gandrīz tikai par muzejiem nozīmīgiem jautājumiem ar Baltijas valstu kolēģiem noteikti ir mana gada ievērojamākā un atmiņā paliekošākā pieredze.  Šī gada lektori Linda Norisa (Linda Norris), Jari Harju un organizatori bija parūpējušies, lai nedēļa būtu piepildīta ar dažādām atziņām un aktivitātēm. Par ieguvumiem no šīs nedēļas noteikti varētu rakstīt vairākus bloga ierakstus (par radošumu, emociju nozīmi izstādēs, dialoga nozīmi muzejos, dažādu interešu grupu iesaisti izstāžu veidošanā utt.), taču īpaši nozīmīgs man šķita ICOFOM simpozijs "Definējot 21. gadsimta muzeju", kuru vadīja Fransuā Meress (Francois Mairesse). Ikdienā bieži vien pieņemam ICOM muzeja definīciju kā vienīgo un pareizo (tā apstiprināta arī Latvijas Muzeju likumā), taču simpozijā mums bija iespēja pārdomāt (un pārrunāt) katru definīcijas vārdu, katra vārda secību un jēgu. Tā bija unikāla iespēja ietekmēt to, kā tiks definēts un uztverts muzejs pēc 5, 10 vai 20 gadiem. Mēs, Latvijas dalībnieki, diskutējām par vārdu nozīmi, secību un skaitu, ierosinājām ieviest vārdu skaidrojumus. Savukārt Igaunijas dalībnieku mūsdienīgā definīcijas vizualizācija mani patīkami pārsteidza un lika uzdod sev jautājumu - varbūt tiešām 21. gadsimtā definīcija ir ne tikai jāraksta, bet arī jāvizualizē?

2. Latvijas Muzeju biedrības aktivitātes

Pateicoties Latvijas Muzeju biedrības biedru balsojumam, šogad pirmo gadu darbojos biedrības valdē. Vērtīga bija iespēja piedalīties "Gada balvas" izvērtēšanā un svinīgā pasākuma organizēšanā, akcijas "Apceļo Latvijas muzejus" muzeju gan virtuālā, gan reālā apceļošanā, dalība profesionālās pilnveides programmas "Rītdienas muzejs" interesantajos un aktuālajos pasākumos, kā arī dalība nozares gada kopsavilkuma seminārā. Neskaitāmas un ļoti vērtīgas stundas pavadītas kopā ar valdes locekļiem diskutējot klātienē, rakstot e-pastus un plānojot aktivitātes. Man ir patiess prieks par biedrības aktīvo darbību šogad un iespēju būt daļai no biedrības aktivitāšu veidotājiem. Prieks arī jauno vizuālo identitāti un iepazītajiem brīnišķīgajiem, darboties gribošajiem kolēģiem biedrības valdē.

3. "Nedarbnīca" un Baltijas valstu muzejpedagogu konference Tukumā

Agritas Ozolas 2017. gadā uzsāktā iniciatīva regulāri tikties muzejpedagogiem un ar izglītību saistītajiem muzeja speciālistiem man devusi "pleca izjūtu" muzeju izglītības jomā un apziņu, ka ikdienas jautājumos un problēmās neesmu viena. "Nedarbnīcās" ir iespēja pārrunāt aktuālo un, praktiski izmēģinot citu muzeju izglītojošo piedāvājumu, izvērtēt sava muzeja piedāvājumu un iedvesmoties jaunām izglītojošajām aktivitātēm. Savukārt izveidotā "Nedarbnīcas" Facebook grupa ļauj just "pleca izjūtu" arī ikdienā - sazināties, uzzināt par aktuālo un dalīties labajos piemēros. Jāpiemin arī  Tukuma muzeja organizētā Baltijas muzejpedagogu konference, kas ļāva izbaudīt ceļojumu laikā un smelties iedvesmojošus un praktiskus piemērus no citām valstīm, kurus plānoju nākamgad izmantot ikdienas darbā Talsu novada muzejā.

Šogad, protams, notika vēl vairāki nozīmīgi notikumi nozarē (par daļu no tiem varēja dzirdēt Latvijas Muzeju biedrības organizētajā gada kopsavilkuma seminārā) un šīs ir manas, subjektīvās, trīs spilgtākās nozares aktivitātes, par kurām izvēlējos uzrakstīt. Jāpiemin, ka neesmu vēl paspējusi detalizēti izpētīt Latvijas Kultūras akadēmijas pētījuma “Latvijas muzeju nozīme dažādām sabiedrības mērķgrupām: muzeju un sabiedrības mijiedarbība” rezultātus. Tas man būs "izpētes objekts"  nākamā gada sākumā un labs palīgs, plānojot nākamo gadu aktivitātes.

Lai mums visiem aizraujošs un notikumiem bagāts 2019. gads!

30.12.2018