Каталог музеев Латвии

Дом Менцендорфа (Дом-музей рижанина XVII—XVIII века)

Grecinieku Street 18, Riga, LV 1050

  •  67212951

Tautas lietišķās mākslas metālkalēju studijas „Auseklis” izstāde

 

4. ноября – 30. ноября, 2014

No 4. līdz 30.novembrim Mencendorfa namā - Tautas lietišķās mākslas metālkalēju studijas „Auseklis” izstāde.

Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja Tautas lietišķās mākslas metālkalēju studija "Auseklis" dibināta 1973. gadā. Kopš 1995. gada studiju vada Amatniecības kameras kalēja amata meistars un Tautas daiļamata meistars Vilnis Vincēvičs.

Savā darbībā studija cenšas saglabāt un attīstīt tautas lietišķās mākslas tradīcijas metālkalumos. Pēc etnogrāfiskiem paraugiem top metālkalumi, kas ir redzami daudzās republikas mēroga metālmākslas un lietišķās mākslas izstādēs. Studijas "Auseklis" dalībnieki ir ieguvuši godalgotās pirmās vietas trijos Ernesta Brastiņa latviešu tautas lietišķās mākslas tradicionālo kalumu konkursos.

Studijas metālkalēji ir piedalījušies vairāku kultūrvēsturisku objektu atjaunošanas un restaurācijas darbos.

 

Restaurētas vai no jauna izgatavotas tika Ventspils pils laternas, Rīgas kanāla tiltu margas un laternas, Mencendorfa nama un Rāmavas muižas slēģu apkalumi, kā arī Durbes pils un Kukšu muižas logu apkalumi. Aspazijas muzejam tika darināts vējrādītājs, Jūrmalas pilsētā - koka arhitektūras apkalumi un Ungurmuižā kapličas apkalumi, Fotomākslas muzeja vārti. Atjaunoti arī kalumi Jāņa Sētas un Konventa Sētas namiem, "Trīs Brāļiem" un tādi darināti ASV vēstniecības ēkai. Restaurēti apkalumi atjaunotajai Kurzemes sētai Brīvdabas muzējā, Biķeru, Saulkrastu, Labrakas un Jaunās Ģertrūdes baznīcām un arī Nūrmuižas vārti.


Studijas metālkalēju darbi ir apskatāmi Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja sētās, studijas Mērsraga smēdē, izstāžu zālē un muzeja fondu materiālos. Studijas metālkalēji izgatavo tādus etnogrāfiskus kalumus kā eņģes, rokturus, senlaicīgas atslēgu kārbas, svečturus, skalu turētājus un laternas. Kaltas tiek arī naglas, klauvekļi, vējrādītāji un citi metālkalumi, kuri veiksmīgi tiek izmantoti guļbūvju ēku dizainā un dažādu arhitektūras objektu restaurācijā. Kā telpu interjera priekšmetus studijā izgatavo kamīnu un pavardu apkalumus, lustras, svečturus, drēbju pakaramos, un citus metālkalumus. Pēdējā laikā studijas metālkalēji daudz strādā pie ēku fasāžu, dārzu un parku arhitektūras kalumiem.


Kā atsevišķu radošās darbības virzienu var atzīmēt studijas metālkalēju piedalīšanos daudzos folkloras festivālos, etnogrāfiskos brīvdabas pasākumos un pilsētu svētkos. Šajos pasākumos studijas meistari apmeklētājiem demonstrē dažādu metāla priekšmetu izgatavošanu pēc senām tehnoloģijām un amata prasmi. Īpaši lielu interesi pasākumu apmeklētājos izraisa arheoloģisku priekšmetu, senu ieroču un vēsturisku monētu kalšana.

 Vilnis Vincēvičs, 
Studijas adrese: Brīvības gatve 440, Rīga, Latvija
Tālr. : +371 9265621
Fax: +371 7994178
E-pasts: gatis21@yahoo.com


 
blog comments powered by Disqus