Каталог музеев Латвии

• phone:   67210226

Marķīzs Filipo Pauluči. Itālis, kas valdīja Rīgā pirms 200 gadiem

23. октября, 2012

Otrdien, 23. Oktobrī plkst. 18.00, Rīgas vēstures un kuģniecības muzejā notiks pasākums, kas veltīts 200 gadiem, kopš darbību Rīgā sāka ģenerālgubernators, vienīgais itālis, kas valdījis Rīgā - marķīzs Filipo Pauluči.

Otrdienas pēcpusdienas pasākuma programma muzeja Kolonnu zālē būs izzinoši izklaidējoša, kā viss itāliskais - profesors, Dr.hist. Gvido Straube priekšlasījumā runās par tēmu „Filipo Pauluči un Rīga 19. gadsimta pirmajā pusē”, bet valdzinošās itāļu mūzikas noskaņu „Nakts serenādēs” dāvās dziedātājs Guntars Runģis , gan paša, gan Jāņa Runģa ģitāras pavadījumā. Noslēgumā ekskursija izstādē „Atdzimt no pelniem. Rīga 1812. gada karā” sniegs iespēju vizualizēt notikumus Rīgā.

1812. gada 23. oktobrī Filipo Pauluči uzsāka darbību Rīgā – pilsētā, kurai veltīja gandrīz 20 sava mūža gadus.Lielā mērā, pateicoties šīs personības iniciatīvai un atbalstam, šodien Rīgas centrs, sākot no Elizabetes ielas, ir tāds, kādu mēs to redzam, kā arī varam baudīt Vērmanes dārzu, kā arī tādas šodien pašsaprotamas lietas kā ielu apgaismojums un namu numerācija. Pēc 1812. gada vasaras lielā Rīgas priekšpilsētu ugunsgrēka, viss šajā pilsētas daļā bija jāsāk veidot no jauna.

Muzejs dāvā iespēju pasākumu apmeklēt par īpaši draudzīgu ieejas maksu – Ls 1,-.

Savukārt, Otrdien, 23. Oktobrī plkst. 12.00, Vērmanes dārzā notiks svinīgs piemiņas brīdis pie obeliska, kuru pateicīgie rīdzinieki veltījuši Filipo Pauluči (melns obelisks ar uzrakstu krievu un vācu valodā „1812. gada 23. oktobra piemiņai” atrodas parkā pie bērnu laukuma). Piedalīsies Rīgas domes, Itālijas Republikas vēstniecības Latvijā, Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja, Dantes Aligjēri biedrības, Rīgas Latviešu biedrības pārstāvji. Aicināti visi interesenti. Jāpiebilst, ka obeliska oriģināls atrodas Rīgas vēstures un kuģniecības muzejā, bet obeliska kopiju Vērmanes dārzā uzstādīja 2003. gadā ar Jevgeņija Gomberga atbalstu.

Pasākumus, veltītus ģenerālgubernatoram marķīzam Filipo Pauluči, rīko Rīgas vēstures un kuģniecības muzejs, sadarbībā ar Rīgas domi, Itālijas Republikas vēstniecību Latvijā un Dantes Aligjēri biedrību.

Marķīzs Filipo Pauluči 1812. gada 23. oktobrī (pēc vecā stila) savu darbību Rīgā sāka Rīgas kara gubernators, vēlāk Baltijas ģenerālgubernators, itālis, marķīzs Filipo Pauluči (1779–1849). Pauluči dzimis Itālijā, no 1807. gada dienēja krievu armijā. 1812. gada oktobrī tika iecelts par Rīgas kara gubernatoru. Vadīja kaujas pret Napoleona armiju Rīgas virzienā. No 1818. līdz 1829. gadam bija Baltijas ģenerālgubernators. Pēc 1829. gada Filipo Pauluči atgriezās dzimtajā Itālijā, kur 1849. gadā mira.

Filipo Pauluči daudz pūļu veltījis 1812. gadā nodedzinātās Rīgas priekšpilsētas (t.s. Pēterburgas Ārrīgas, tagad Vidzemes priekšpilsētas) atjaunošanai. Viņš bija tas, kurš sāka Rīgas atjaunošanu un lielā mērā piešķīra pilsētai tagadējos vaibstus. Tā rezultātā Ārrīga ieguva mūsu dienās pazīstamo kvartālu plānojumu. F. Pauluči darbības laikā sākās Vērmanes dārza ierīkošana, tika iekārtots ielu apgaismojums un ieviesta namu numerācija.

Pauluči nenogurdināmie pūliņi pilsētas sakārtošanā deva redzamus rezultātus. Regulārais Rīgas plānojums aiz pilsētas kanāla ir vistiešākais Pauluči nopelns, atjaunojot pilsētu. Apmēram pusgadsimtu pēc kara aiz kanāla zināmā attālumā (apmēram līdz Elizabetes – Dzirnavu ielai) apbūve netika atļauta. Tur izveidojās Esplanāde un šodien izbaudāma viena no pilsētas elegantākajām zaļajām rotām – Vērmanes parks. Parka izveidei līdzekļus deva gan rīdzinieki, gan imperators Aleksandrs I, gan Pauluči, kurš atvēlēja 2000 rubļus. Vārdu tas ieguva, pateicoties vienai no galvenajām idejas autorēm un realizētājām, Rīgas tirgotāja Vērmaņa sievai Annai Ģertrūdei Vērmanei, kura par saviem līdzekļiem uzbūvēja dārza namiņu un paviljonu.

Lai atstātu vēl kādu piemiņas zīmi par uzvaru 1812. gada karā, rīdzinieki nolēma uzcelt arī Uzvaras kolonnu. Ar šādu mērķi 1814. gada 19. aprīlī tirgotāju vecākais Bernhards Kristiāns Kleins vērsās pie Pauluči. Protams, ģenerālgubernators ar vislielāko prieku atbalstīja ideju, turklāt deva rīkojumu sekmēt pēc iespējas ātrāku kolonnas uzcelšanu. Pamatakmeni ar nolūku lika 1814. gada 10. oktobrī, jo šajā datumā pirms diviem gadiem franči bija padzīti no Maskavas.

Atzīmējot Filipo Pauluči veikumu, 19. gadsimtā Mazajā Vērmanes dārzā, kas atradās aptuveni starp tagadējo Brīvības bulvāri un Elizabetes ielu, uzstādīja pieminekli. Uz tā bija iegravēts vācu un krievu valodā  „Par piemiņu 1812. gada 23. Oktobrim”. Pieminekļa oriģināls atrodas Rīgas vēstures un kuģniecības muzejā. Tā kopiju Vērmanes dārzā uzstādīja 2003. gada novembrī.

Pateicībā par paveikto pilsētas atjaunošanas labā Rīgas tirgotāji gribēja iemūžināt arī marķīza Filipo Pauluči piemiņu. Tika izveidots metālā liets vienkāršs monuments, kuru rotāja tikai uzraksts: ''Philippo Marchioni Pauluccio. Grati mercatores Rigensis'' (''Filipo Marčioni Pauluči. Pateicīgie Rīgas tirgotāji''). Tomēr ģenerālgubernatora atturība liedza viņam pieļaut tādu sevis godināšanu, un piemineklis uz daudziem gadiem nonāca pilsētas bibliotēkā. Tikai 1845. gadā to izstādīja kādas mājas pagalmā. Beidzot 1851. gadā, kad marķīza atbalstītais Vērmanes dārzs bija jau krietni attīstījies, rīdzinieki nolēma godināt Pauluči, uzstādot tā saucamajā mazajā Vērmanes parkā granīta obelisku, kas liecina par viņa ierašanās datumu Rīgā. Uz obeliska ir vienkāršs uzraksts vācu un krievu valodā: „1812. gada 23. oktobris”.