Каталог музеев Латвии

•  63222770, 29102628

Modra Sapuna darbi un Gentos Petraiša koktēlniecība

18. мая, 2013

18. maijā plkst. 19 Talsu novada muzejā tikšanās ar māksliniekiem Modri Sapunu darbi un Gento Petraiši.

Iespējams, Talsu Krūmu mākslas grupa ir vienīgā mākslinieku vienotne Latvijā, kura savās izstādēs Latvijā, gan ārzemēs iekļauj arī Talsu mākslinieku-naivistu darbus, un Talsu novada muzejs līdz ar to gādā, lai ar „sirdsšķīsto” mākslinieku darbiem būtu iespējams iepazīties ik pa laikam. 1990. gadā muzejs pirmo reizi Rīgā rādīja Talsu mākslinieku vidē leģendārā gleznotāja Jāņa Grāvēja ( 1905 - 1981 ) izstādi, un kopš tā laika mākslas zinātnieki vienmēr ir interesējušies par šiem māksliniekiem mūsu pusē un sadarbojušies ar Talsu muzej

No 1998. gada Krūmu mākslas grupas pilntiesīgs biedrs ir Modris Sapuns ( 1979 ) - šobrīd viens no izcilākajiem māksliniekiem-naivistiem Latvijā, kura paša autortehnikās radītos darbus ar Latvijas lauku dzīves tēlojumiem kuratori bieži izmanto mūsu valsts pārstāvniecībai starptautiskajās autsaideru mākslas izstādēs.

Talsos jau otro reizi ir pārstāvēta arī Liepājas pilsētas naivo mākslinieku māksla; 2008. gadā redzējām Roberta Brica zīmējumus, bet šobrīd, no 9. maija līdz 5. jūnijam, kopā ar Modra Sapuna darbiem ir apskatāma Gentos Petraiša ( 1967 ) kokā grieztā sīkplastika. Gentos Petraitis ir beidzis Valdemārpils vidusskolu un Liepājas Lietišķās mākslas vidusskolu ( 1992 ), kādu laiku dzīvojis Lietuvā, ir Latvijas Amatniecības kameras meistars-koktēlnieks. 2005. gadā notika viņa pirmā personālizstāde Liepājas muzejā; šķiet, to jau var saukt gandrīz vai liktenīgu sakritību tikties vienā namā ar leģendārā Jūrmalciema koktēlnieka Miķeļa Pankoka ( 1894 - 1983 ) ekspozīciju. Gentosa darbos ir sajūtama nosacīta līdzība ar Pankoka darbiem - gan ne tik eksaltēti un ekspresīvi, mazāka izmēra, taču radīti sava prieka pēc un intuitīvi meklējot skaistuma iespēju sev apkārt.

Guna Millersone,

Talsu novada muzeja