Новости отрасли

Jau desmito gadu tiks pasniegta LMB Gada balva

2019.gada 24.maijā Daugavas muzejā Doles salā jau desmito gadu tiks pasniegta Latvijas Muzeju biedrības (LMB) Gada balva. Balvas mērķis ir sekmēt ilgtspējīgu un kvalitatīvu muzeju nozares attīstību Latvijā. Konkursa kārtībā vērtētie muzeju projekti tiks godināti deviņās nominācijās, izceļot kvalitāti, pieejamību un nozīmi sabiedrībā. Pirmo reizi tiks izcelts arī konkrēta cilvēka ieguldījums muzeja vērtību saglabāšanā un popularizēšanā, pasniedzot jaunu apbalvojumu - Mērijas Grīnbergas balvu.

“LMB gada balva ir vienīgais apbalvojums Latvijas muzeju nozarē un lielā atsaucība apliecina, ka muzeju darbiniekiem tā ir nozīmīgs to darba izvērtējums. Iepazīstoties ar balvas pieteikumiem, ir patiess prieks par Latvijas muzeju radošumu, attīstību un paveikto 2018.gadā. Latvijas valsts simtgades svinību gadā muzeji ir izveidojuši pārdomātas un kvalitatīvas izstādes un aktivitātes, kas dažādos aspektos atklāj Latvijas stāstu. Muzeji ir kļuvuši par kultūras centriem, kas piedāvā piedalīties interesantās un emocionālās sarunās, ceļot laikā un telpā, dziedāt un dejot, rakstīt savu dzeju, spēlēt teātri, iet pārgājienā, sacensties zināšanās un daudz ko citu,” pauž LMB valdes priekšsēdētāja Zane Grīnvalde.

Atzīmējot LMB Gada balvas desmitgadi, šogad tiek iedibināta jauna nominācija – Mērijas Grīnbergas balva. Atšķirībā no pārējām nominācijām, šī balva tiks pasniegta personai nevis projektam. To saņems muzeju nozares darbinieks, kurš ar savu nesavtīgu darbu ir veicis būtisku ieguldījumu muzeja vērtību saglabāšanā un popularizēšanā. Ideja par balvu radās, iedvesmojoties no Latvijas simtgades filmas “Mērijas ceļojums” (režisore Kristīne Želve), kas stāsta par muzeja darbinieci Mēriju Grīnbergu (1909 – 1975), kas 1944. gadā devās līdzi vilcienam ar Latvijas mākslas vērtībām, ko centās izvest vācu okupācijas spēki un, pateicoties kurai, mākslas vērtības atgriezās dzimtenē. Ar šo balvu LMB vēlas uzsvērt un atgādināt plašākai sabiedrībai, ka muzeja vērtību saglabāšanā nākamajām paaudzēm nozīmīga loma tieši ir muzeju darbiniekiem. Pretendenti balvai tiks izvirzīti sadarbībā ar Latvijas Muzeju padomi.

Šogad balvai pieteikti 72 muzeju projekti, kas ir lielākais pieteikumu skaits LMB Gada balvas vēsturē. Visvairāk saņemto pieteikumu – 12 – un līdz ar to arī vissīvākā konkurence šogad ir nominācijās “Gada tematiskā izstāde”, “Izglītojošs projekts muzejā” un “Gada publikācija”. Ar visiem pieteikumiem turpmākajās dienās būs iespējams iepazīties LMB Facebook vietnē:  https://www.facebook.com/muzejilv/ .

LMB Gada balva tiek pasniegta arī tādās nominācijās kā “Gada mākslas izstāde”, “Muzeja pieejamības projekts”, “Gada ekspozīcija”, “Gada ieguldījums nacionālo vērtību (krājuma) saglabāšanā” un “Muzeja inovācijas projekts”. Izceļot muzeju starptautiskos panākumus, savu balvu pasniegs arī ICOM (International Council Of Museums) Latvijas Nacionālā komiteja.

Apbalvošanas ceremonija notiek katru gadu maijā kādā no Latvijas muzejiem un pulcē kopā Latvijas muzeju profesionāļus, vienlaicīgi atzīmējot arī Starptautisko muzeju dienu. Šogad par norises vietu izvēlēta Daugavas muzeja teritorija Doles salā. Pasākums notiks brīvā dabā visas dienas garumā.

LMB Gada balvas žūrijā šogad darbojās LMB valde: valdes priekšsēdētāja Zane Grīnvalde (Izglītojošā darba nodaļas vadītāja Madonas novadpētniecības un mākslas muzejā), un LMB valdes locekļi Alberts Rokpelnis (Vēsturnieks Valmieras muzejā), Anna Balandina (Komunikācijas nodaļas vadītāja Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā), Ieva Priede (Galvenā speciāliste izglītojošā darbā Talsu novada muzejā), Zane Melāne (Galvenā krājuma glabātāja Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā), Kristīne Skrīvere (Cēsu Vēstures un mākslas muzeja vadītāja), Sandra Mackeviča (direktora palīdze Latvijas Kara muzejā), Rihards Sisojevs (Galvenais krājuma glabātājs Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzejā), Daiga Dupate (Rīgas Stradiņa universitātes vēstures muzeja vadītāja) un LMB revīzijas komisijas locekļi: Agra Brūne (Latvijas Sporta muzejs) un Ināra Rumbina (Ķekavas novadpētniecības muzejs), kā arī Latvijas Muzeju padomes priekšsēdētājs Jānis Garjāns un žurnāla “Ilustrētā Pasaules vēsture” redaktore Aiva Lapiņa.

Šogad LMB Gada balvu atbalsta AS “Latvenergo”, “Laimas” šokolādes muzejs, žurnāls “Ilustrētā Pasaules Vēsture”, SIA “Piebalgas porcelāns”, Latvijas Sporta muzejs un Valsts Kultūrkapitāla fonds.

PASĀKUMA PROGRAMMA:

9:30 – 11.00         Ierašanās Daugavas muzejā, Doles salā, dalībnieku reģistrācija, muzeja apskate un rīta  kafija

11:00                   Starptautiskās Muzeju darbinieku dienas pasākuma atklāšana un svētku uzrunas

11:20                   Apsveikumi muzeju darbiniekiem 25 gadu darba jubilejā

11:40                   Latvijas Muzeju biedrības Gada balvas 2019 pasniegšana

12:20                   ICOM LNK balvas pasniegšana

13:00                   Pusdienas brīvā dabā

Pēc pasākuma brīvais laiks muzeja teritorijā, iespēja piedalīties Daugavas muzeja piedāvātajās aktivitātēs.

Informācija par pieteikšanos:

• Aicinām pieteikties līdz 2019.gada 17.maijam, rakstot uz e-pastu: muzeji@muzeji.lv. Pieteikumā norādīt dalībnieku skaitu.
  • Dalības maksa 10.00 EUR.
  • Maksa jāveic Latvijas Muzeju biedrības kontā SEB banka LV30UNLA0002400700407.
  • Ja muzejam nepieciešams rēķins, lai apmaksātu dalības maksu, lūgums to norādīt pieteikumā (dalībnieku skaits un maksātāja rekvizīti, ja rēķina maksājuma mērķi nepieciešama speciāla norāde, lūdzu norādīt).
  • Apmaksājot dalības maksu, maksājuma mērķi norādīt: Dalība muzeju dienā vai arī norādīto speciālo norādi.