IzvēlneAizvērt


Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja izstādē “Miers baro. Karš posta” apskatāmas vēstures liecības, kas apcer postu, pārtikas trūkumu, badu un to izšķirīgo robežu, kurā kara apstākļos cilvēka ikdiena pārtop kailā izdzīvošanā. Izstādē iekļautas fotoliecības par bada gadiem Krievijā un Ukrainā pēc lielinieku apvērsuma 20. gs. sākumā, kad pārtikas trūkuma dēļ bojā gāja vismaz 5 miljoni cilvēku, un pārtikas kartītes, ko Otrā pasaules kara laikā Latvijā ieviesa vācu un padomju okupācijas režīmi. Tāpat aplūkojami “racionalizētas kara virtuves” pavārgrāmata un “taupības kalendārs”, kas, atšķaidīts ar propagandu, tomēr sniedza praktiskus padomus, kā kara taupības gados izdzīvot. Eksponētās vēstures liecības ļauj salīdzināt kara apsēstas varas brutalitāti ar “mierlaiku” pilsoņa pašreizējām bažām par apkures rēķinu gaidāmo kāpumu un pārtikas cenām. Izstāde kalpo kā aicinājums uz solidāru pieticību, atlicinot tiem, kuri šobrīd ir aizsargāti vismazāk.

Kuratori: Kristīne Liniņa un Kaspars Vanags. Krājuma un pētniecības darba grupa: Zane Alika, Dita Kļaviņa un Mārtiņš Vesperis. Izstādes mākslinieks: Kirils Kirasirovs. Sadarbības partneri: Viesturs Radovics, Alla Lomanovska un LU Akadēmiskā bibliotēka.

Veicinot IAM 1 un 2 mērķi novērst nabadzību un badu, izstāde veido izpratni par kara postošo ietekmi uz civiliedzīvotāju dzīvi. Stiprinot pilsonisko sabiedrību un līdzdalību, tā aicina uz solidāru pieticību un atbalsta sniegšanu tiem, kuriem tas šobrīd nepieciešams visvairāk.