IzvēlneAizvērt

01.06

LMB aicina valdību kompensēt muzeju ieņēmumu kritumu

Esam apzinājuši COVID19 ietekmi uz nozari laikā, kad divu mēnešu periodā muzeji bija slēgti apmeklētājiem, kā arī prognozi šim gadam, ņemot vērā valstī noteiktos ierobežojumus un muzeju nozarei izstrādāto un ieviesto sanitāro protokolu.

Veiktajā nozares aptaujā piedalījās 52 respondenti un no tiem 68% pārstāvēja pašvaldību muzejus, 17% - valsts muzejus, 9,4% - privātos muzejus, 3,8% - autonomos muzejus un 1,9% - muzejus, kas ir kā atvasināta publiska persona. 88% aptaujāto muzeju ir kritušies pašu ieņēmumi un attiecīgi nepieciešami kompensējoši mehānismi ieņēmumu kritumu segšanai, ko izraisījuši ar COVID19 saistītie valdības lēmumi, kas ierobežoja muzeju iespējas gūt ieņēmumus. Ieņēmumu apjoma kritums muzejos ir atšķirīgs. Jāatzīmē, ka finansiāli visapjomīgāk COVID19 krīzē cietuši muzeji, kuri ilgstošā un smagā darbā panākuši pašu ieņēmumu daļas pieaugumu ar Latvijas iedzīvotāju un ārvalstu tūristu piesaisti, skolēnu piesaisti, inovatīvu produktu un pakalpojumu izveidi. Tikai 11,5% muzeju kompensācijas mehānismi nav aktuāls jautājums – muzejiem, kas tiek pilnībā dotēti jeb to kopējos ieņēmumus neveido pašu ieņēmumi.

Šajā laikā rekordtempā esam īstenojuši sabiedrības mobilizēšanas informatīvo kampaņu #TiekamiesTagad ar mērķi nodrošināt pēc iespējas straujāku apmeklētāju plūsmas atgriešanos muzejos un tā vismaz daļēji novēršot turpmāko ieņēmumu kritumu. Kampaņa piedzīvojusi ne tikai pozitīvas atsauksmes no pašiem muzejiem, bet arī ļoti augstu atsaucības līmeni no plašsaziņu līdzekļu puses. Tajā pēc savas iniciatīvas iesaistījušies Valsts prezidents Egils Levits ar kundzi un LR kultūras ministrs Nauris Puntulis, personīgi aicinot iedzīvotājus apmeklēt muzejus. Kampaņa ieguvusi augsto starptautisko novērtējumu kā Eiropas labākā muzeju asociāciju prakse pandēmijas ierobežojumu atcelšanas laikā. Tagad varam novērot, kā #TiekamiesTagad pamazām kļūst par visa kultūras sektora atgriešanās klātienē simbolu.

Neskatoties mūsu visu kopīgām pūlēm, dati liecina, ka 88% aptaujāto muzeju un to apvienību prognozē zaudējumu apjoma turpmāku palielināšanos laikā līdz 1.oktobrim, prognozējot līdz pat 50% apmeklētāju kritumu, tai skaitā, paralizētā starptautiskā tūrisma dēļ. Zaudējumus palielinās arī atceltie pasākumi (svētki, koncerti, gadatirgi u.c.) un nenotikušās muzejpedagoģiskās programmas epidemioloģiski noteikto ierobežojumu dēļ. Turklāt 75% muzejiem radušies papildu izdevumi, kas saistīti ar sanitārā protokola ievērošanu, lai atkal atvērtu muzejus klātienes apmeklējumiem.

Šobrīd muzeju nozarē nav mehānisma, kas sniegtu iespēju centralizēti risināt ar muzeju nozari saistītos finanšu jautājumus, izņemot Valsts kultūrkapitāla fonda Kultūras mantojuma finansējuma programmu, kas aptver visus muzejus, neatkarīgi no tā, vai tie ir valsts, pašvaldības vai privātie muzeji (biedrības, nodibinājumi). Tāpēc esam aicinājuši LR Finanšu ministriju un LR Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju sadarbībā ar LR Kultūras ministriju, kura ir jau informēta par dramatisko situāciju nozarē, izveidot tādu vienotu mehānismu (piemēram, caur Valsts Kultūrkapitāla fondu vai citu mehānismu), kas nodrošinātu iespēju saņemt kompensācijas par dīkstāves periodu un ieņēmumu kritumu līdz šī gada 1.oktobrim ne tikai LR Kultūras ministrijas padotībā esošos muzejus, bet arī citu ministriju pakļautībā esošos muzejus, pašvaldību muzejus, privātos un autonomos muzejus, lai nepieļautu muzeju nozares darbinieku jau tā nepieņemami zemā atalgojuma tālāku samazināšanu vai darbinieku atlaišanu, kas radīs nopietnus riskus mūsu kopīgā Latvijas nacionālā kultūras mantojuma saglabātībai.

Tāpat esam aicinājuši ministrus ar savu piemēru aicinot Latvijas valsts iedzīvotājus atbalstīt Latvijas muzejus, tos apmeklējot. Savukārt, LR Kultūras ministriju, domājot par muzeju nozares turpmākiem potenciāliem ierobežojumiem, kas tiek prognozēti šajā rudenī, esam atkārtoti aicinājuši izmantot šo laiku, lai sakārtotu tādus ar muzeju digitalizāciju saistītus jautājumus kā attālināta biļešu iegādes iespēja visos muzejos, ērta un vienkārša “Latvijas skolas soma” rezervācijas sistēma un ārvalstu tūristu rezervācijas sistēma, kuru varētu izmantot ikviens muzejs. Latvijas Muzeju biedrība ir gatava uzņemties vadošo lomu, nodrošinot šādām vajadzībām par VKKF un pašu muzeju līdzmaksājumu izveidoto platformu muzeji.lv.