IzvēlneAizvērt

24.02

Muzeji ir augstā gatavībā un gaida lēmumu par individuālo apmeklētāju atbildīgu uzņemšanu klātienē

Šodien Latvijas Muzeju biedrības un Latvijas Muzeju padomes pārstāvji tikās ar kultūras ministru Nauri Puntuli un valsts sekretāres vietnieku Uldi Zariņu, lai pārrunātu nozares priekšlikumus aktualizētam sanitārajam protokolam un apliecinātu muzeju gatavību vērt durvis apmeklētājiem.

Viena no muzeju būtiskākajām funkcijām ir darbs sabiedrības labā, kas klātienē ir vēl arvien aizliegta, neskatoties uz to, ka muzeji jau pirms mājsēdes pierādījuši spēju rūpīgi ievērot stingru sanitāro protokolu, plānot plūsmas, veidot vienotu komunikāciju ar sabiedrību, kas kā labās prakses piemērs augsti novērtēta arī Eiropā.

Ar šo ziņu vēlamies dot signālu valdībai un sabiedrībai, ka muzeji ir gatavi un vēlas vērt durvis apmeklētājiem, bet gaida ekspertu lēmumu, kad to darīt būtu atbildīgi. Vienlaikus vēlamies uzsvērt, ka, pirmkārt, muzeji nekādā ziņā nav nedrošākas publiskās telpas kā veikali vai skaistumkopšana. Otrkārt, aicinām skatīt muzejus kā palīgus spriedzes mazināšanai sabiedrībā, emocionāla balansa uzturēšanai cilvēku dzīvē, mierinājumam, atpūtai, iepriecinājumam. Treškārt, muzeji mazinātu sociālo atstumtību, kuras risks arvien pieaug, jo muzeji ir pieejami ikvienā reģionā, turklāt biļetēm ir zemākā cena kultūras un atpūtas sektorā, un liela daļa pieejama bez maksas. Ceturtkārt, vēlamies uzsvērt, ka pastāv vesela muzeju kopa, kuriem pašu ienākumi ir būtiska izdzīvošanas sastāvdaļa”.

“Vairākkārt valdības sēdēs esmu akcentējis, ka, mīkstinot drošības ierobežojumus vienā nozarē, tiks radīta ķēdes reakcija un neizpratne, kā arī pieprasījumi no tām nozarēm, kuru darbība ir ilgstoši apturēta. Jau nākamnedēļ man ir paredzēta tikšanās ar veselības ministru, lai pārrunātu iespējamos nākotnes scenārijus kultūras jomā. Tikšanās laikā muzeju nozare apliecināja augstu gatavību vērt durvis individuālajiem apmeklētājiem. Tas, protams, ir būtisks signāls, bet mums kā sabiedrībai jāapzinās, ka jebkuriem lēmumiem ir jābūt kontekstuāliem, pārdomātiem, balstītiem uz epidemioloģisko situāciju un aktuālajām prognozēm - mēs visi esam ieinteresēti maksimāli droši un drīz funkcionēt jaunās normalitātes apstākļos, bet līdz tam jāievēro ekspertu ieteikumus,” akcentē kultūras ministrs Nauris Puntulis.

Latvijas Muzeju padomes priekšsēdētāja Una Sedleniece, aicinot Kultūras ministriju kopā ar epidemiologiem virzīt tādus lēmumus, kas iespēju robežās paātrinātu muzeju pieejamību apmeklētājiem, saka: “Uzskatām, ka muzejos pamatā jau ir ieviestas un var sekmīgi darboties epidemioloģiskās drošības prasības. Jau 2020.gadā, saglabājot atvērtību apmeklētājiem vairākos ārkārtējās situācijas periodos, muzeji sevi ir pierādījuši kā drošas, atbildīgas un sabiedrības sociālā un garīgā līdzsvara uzturēšanai nozīmīgas vietas”.

Latvijas muzeju biedrība atsaucas arī uz nupat publicēto Eiropas Muzeju organizāciju tīkla (NEMO) jaunāko pētījumu, kurā apkopta informācija par situāciju 31 valstī Eiropā. Tā gala ziņojumā uzsvērts, ka Eiropā līdz šim muzejos nav identificēti infekcijas izplatības perēkļi, un valdības tiek aicinātas atvērt muzejus klātienes apmeklētājiem, uzsverot, ka muzeji ir droša un kontrolēta telpa arī pandēmijas laikā, pateicoties darbības specifikai, detalizēti izstrādātiem sanitāriem protokoliem, plūsmas kontrolei.

Ziņojumā valstu valdības aicinātas arī atzīt un novērtēt muzeju potenciālu palīdzēt pārvarēt pandēmiju, norādot, ka muzeji palīdzētu novērst spriedzi sabiedrībā,  atbalstītu cilvēkus jaunās normalitātes meklējumos, sniegtu vides maiņu nerimstošā stresa apstākļos un telpu pārdomām, atpūtai un prieka gūšanai.

Jāatzīmē, ka Berlīnes Tehniskās universitātes pētījumā muzeju apmeklējums novērtēts drošāks, nekā friziera apmeklējums. Dati liecina, ka muzejos, nēsājot masku, ir vismazākais risks saslimt  ar COVID-19 no pētījumā aptvertajām publiskajām vietām.

NEMO ziņojums: ŠEIT