IzvēlneAizvērt

02.02

Aicinām skatīt ierakstu no Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja simtgades konferences

Ir apritējuši simts gadi no svarīgā notikuma, kad 1924. gada 2. februārī pēc arhitekta Paula Kundziņa ierosinājuma Latvijas Republikas Izglītības ministrijas Pieminekļu valde pieņēma lēmumu par Brīvdabas muzeja dibināšanu. Apzinoties šīs rīcības nozīmīgumu, Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja dibināšanas simtgades gads tiek uzsākts ar starptautisku konferenci, kas veltīta Muzeja darbības retrospekcijai, mūsdienu izaicinājumiem un Muzeja nozīmei kultūras mantojuma kontekstā Latvijā un pasaulē.

Konferencē ar ziņojumiem piedalīsies Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja speciālisti, kultūras mantojuma eksperti, Muzeju starptautiskās biedrības un Eiropas brīvdabas muzeju biedrības pārstāvji, kā arī Lietuvas un Igaunijas brīvdabas muzeju kolēģi. Konferences pirmo sesiju atklās Brīvdabas muzeja direktores vietnieks, galvenais krājuma glabātājs Mārtiņš Kuplais ar ziņojumu “Brīvdabas muzejam 100 – fakti, viedokļi, pārdomas”.

Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzejs ir valsts nozīmes muzejs, kas veidots ar mērķi nākamajām paaudzēm saglabāt liecības par zemnieku dzīves veidu – celtnēm, to iedzīvi, kā arī ēku izvietojumu zemnieku vai zvejnieku sētā no 17.gs. līdz 20.gs. vidum dažādos Latvijas novados. Šobrīd no Latvijas kultūrvēsturiskajām zemēm - Kurzemes, Latgales, Vidzemes, Zemgales un Sēlijas – muzeja 87 hektāru platībā izvietoti 114 muzeja objekti - latviešu zemnieku sētas, zvejnieku sētas, amatnieku mājas-darbnīcas, kalves, podnieku un darvas ceplis, vējdzirnavas, vairākas baznīcas, brāļu draudzes jeb hernhūtiešu saiešanas nams, krogs, dzīvojamā rija u.c.

Gadu gaitā Brīvdabas muzejs kļuvis par īpašu kultūrtelpu, kur tiek saglabāts, uzturēts un popularizēts materiālais un nemateriālais latviešu tautas kultūras mantojums, kam ir būtiska nozīmes mūsu valsts sabiedrības un indivīda nacionālās identitātes un pašapziņas veidošanā un stiprināšanā.

 

Konferences laiks: 2024. gada 2. februāris plkst. 10.00–15.40.

Konferences norises vieta: Rīgas Latviešu biedrības nams, Merķeļa ielā 13, Rīgā.

Konferences darba valodas: latviešu un angļu. Konferencē būs pieejams sinhronais tulkojums.

Pieteikties dalībai konferencē klātienē iespējams līdz 29. janvārim, izmantojot saiti šeit.

Vietu skaits ir ierobežots, tāpēc lūgums apstiprināt dalību savlaicīgi!

Sekot līdzi konferencei tiešsaistē attālināti būs iespēja Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja Facebook lapā.

Konferences programma pieejama šeit.