IzvēlneAizvērt


Balstoties uz Eiropas muzeju kuratoru pieredzi slapjo preparātu kolekciju saglabāšanā, kopš 2018. gada RSU Anatomijas muzejs uzsācis konservējošā šķīduma nomaiņu slapjajiem preparātiem. Veidojot Anatomijas muzeja slapjo preparātu kolekciju, darbs ar kuru tika uzsākts gandrīz pirms 100 gadiem, kā fiksējošo un konservējošo šķīdumu izmantoja formalīnu. Formalīna šķīdumam piemīt asa smaka un tas ir toksisks, ilgtermiņā ieelpojot formalīna tvaikus, var rasties nopietnas veselības problēmas, piemēram, redzes un elpceļu saslimšanas. Lai gan slapjie preparāti atrodas noslēgtos traukos, ar laiku to vāku stiprinājuma materiāls var tikt mehāniski bojāts, tādējādi ļaujot formalīnam lēnām iztvaikot. 

Ņemot vērā formalīna kaitīgās īpašības, tika pieņemts lēmums to aizstāt ar Kaiserling III šķīdumu, kas veidots uz glicerīna bāzes un ir laba alternatīva formalīna šķīdumam. Izmantojot Kaiserling III konservējošo šķīdumu, preparāti tiek pasargāti no bioloģiskās sabrukšanas, tas nav toksisks, šķīdums neiztvaiko un ir ugunsdrošs.

Muzeja īstenotais projekts atbilst IAM12 mērķim. Formalīns ietilpst bīstamo atkritumu grupā, tā nepareiza utilizācija var novest pie vides piesārņošanas un rezultātā apdraudēt gan cilvēku, gan dzīvnieku veselību. Izmantojot Kaiserling III konservējošo šķīdumu, mēs ne tikai mazinām vides piesārņošanas risku, bet arī padarām drošāku darba vidi sev apkārt.