Lai iedrošinātu kultūras un atmiņas institūciju speciālistus veidot pozitīvas pārmaiņas savās kopienās, Latvijas Muzeju biedrība, Latvijas Bibliotekāru biedrība sadarbībā ar British Council pārstāvniecību Latvijā un UNESCO Latvijas Nacionālo komisiju organizēja apmācību ciklu un projektu konkursu “Mēs savai kopienai”.
Projekta ietvaros muzeju, bibliotēku, arhīvu un galeriju (mākslas telpu) speciālisti piedalījās apmācību programmā un tās noslēgumā pretendēja uz finansiālu atbalstu grantu konkursā, lai identificētu līdz šim nesasniegtās kopienas un realizētu aktivitātes to uzrunāšanai un iesaistīšanai. Finansējumu savas kopienas iniciatīvas atbalstam saņēma trīs pretendenti – Rotko muzejs, Valmieras bibliotēka un Mākslas stacija “Dubulti”.
Šī gada 25. novembrī Rīgas vēstures un kuģniecības muzejā projekta partneri – Latvijas Muzeju biedrība, Latvijas Bibliotekāru biedrība, UNESO Latvijas Nacionālā komisija un British Council pārstāvniecība Latvijā tikās ar atbalstīto iniciatīvu realizētājiem un apmācību programmas dalībniekiem. Tikšanās laikā projektu īstenotāji dalījās ar savu pieredzi un sasniegtajiem rezultātiem.
Pateicoties “Mēs savai kopienai” atbalstam Rotko muzejs izveidoja “Rotko muzeja Jauniešu klubu”. Šajā programmā muzejs kalpo kā platforma, kur jauniešiem mācīties sadarbības prasmes, papildināt zināšanas par mākslu un veicināt savu jaunradi un personīgo izaugsmi. Tika realizētas dažādas aktivitātes, piemēram, jauniešiem bija iespēja tikties ar māksliniekiem un Mākslas muzeju Jauniešu klubu, organizēt savus pasākumus. Jaunieši iepazina Rotko muzeja darba aizkulises un pārliecinājās par to, ka muzejs ir atbalstoša un atvērta vieta, kur satikties, īstenot savas idejas un iesaistīt savus vienaudžus.
Valmieras bibliotēkas identificētā mērķauditorija bija Sedas pilsētas vietējā kopiena – projekta iesniedzēju novērojumi liecināja, ka jauniešiem un pusaudžiem pilsētā trūkst brīvā laika pavadīšanas iespējas, savukārt vecākā paaudze mēdz justies atstumta, jo uzskata, ka viņu pieredze netiek uzklausīta un novērtēta. Abu paaudžu saliedēšanas pamatā bija tikšanās reizes, kurās notika kopīgas aktivitātes – vietvārdu vākšana, vēlāk tos izdodot bukletā, lokālās vēstures apzināšana un vietējās vides izpēte. Projektā būtiska loma bija Sedas bibliotēkai, kura kalpoja kā kopienas tikšanās vieta, un kuras speciālisti organizēja fotogrāfiju izstādi ar vietējo iedzīvotāju portretiem.
Trešais konkursa uzvarētājs – Mākslas stacija “Dubulti” sadarbojās ar Jūrmalas bibliotēku un Jūrmalas sociālo pakalpojumu centru “Kauguri”, kas ir dienas aprūpes centrs bērniem ar funkcionāliem traucējumiem. Rīkotajās nodarbībās bērni un jaunieši varēja attīstīt jaunas prasmes un radošumu, uzņemot fotogrāfijas, kas atspoguļo viņu personīgos stāstus par savu kopienu un viņu lomu tajā. Īpaši saviļņojoša bija izstādes “Fotostāsts manai kopienai” atklāšana Jūrmalas Centrālajā bibliotēkā, kuru apmeklēja arī Lielbritānijas vēstnieks Latvijā Pols Bramels (Paul Brummell).
Šī gada 2. decembrī LMB valdes priekšsēdētāja Zane Grīnvalde kopā ar UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas Kultūras virziena vadītāju Ingu Surgunti ar projekta pieredzes stāstu dalījās starptautiskā konferencē “Biržiška lasījumi 2024: kultūra un sabiedriskā zinātne” Stasys muzejā Panevēžā, iepazīstinot plašāku jomas profesionāļu loku ar uzsāktajām praksēm kopienu iesaistē Latvijā.
Kopumā projekts “Mēs savai kopienai” sekmēja atmiņu institūciju speciālistu prasmju pilnveidi, sadarbību ar vietējām kopienām un dažādu sociālo grupu iekļaušanu, kā arī zināšanu apmaiņu un sadarbību starp institūcijām. Turpmākās partneru aktivitātes būs vērstas uz to, lai turpinātu veiksmīgi uzsākto sadarbību, kā arī veicinātu muzeju, bibliotēku, arhīvu un galeriju speciālistu zināšanu un prasmju stiprināšanu pozitīvu pārmaiņu veicināšanai savās kopienās.