IzvēlneAizvērt

08.04

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs atklāj atjaunotas pastāvīgās ekspozīcijas

2022. gada 12. aprīlī Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs (Rīgā, Skārņu ielā 10) ver durvis jaunajām pastāvīgajām ekspozīcijām “Klasiskās vērtības” un “Dizaina process”, kas ir aplūkojamas muzeja 2. un 3. stāvā.

Pateicoties Valsts kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas “KultūrELPA” atbalstam, šī gada pavasarī Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs (DMDM) apmeklētāju uzmanībai piedāvā divas jaunas pastāvīgās ekspozīcijas. Muzeja 2. stāvs atvēlēts “Klasiskajām vērtībām”, kuru vidū ir arī iepriekš vēl neizstādīti mākslas darbi, savukārt 3. stāvā sadarbībā ar dizaina biroju “H2E” iekārtota atvērtās koncepcijas ekspozīcija “Dizaina process”, kas rosina izsekot Latvijas dizaina evolūcijas gaitai no 20. gadsimta 60. gadiem līdz mūsdienām.

 

Klasiskās vērtības // 2. stāvs

Ekspozīcijā “Klasiskās vērtības”, kura vēstī par laiku no 19. gadsimta beigām līdz 20. gadsimta 60. gadiem, turpmāk varēs doties kopā ar audiogidu, iepazīstot Latvijas ievērojamākos meistarus, piemēram, Jūliju Madernieku, Ansi Cīruli un daudzus citus un viņu daiļradi. Tekstus latviešu valodā ierunājis Jaunā Rīgas teātra aktieris Ģirts Krūmiņš, krievu valodā – Mihaila Čehova Rīgas Krievu drāmas teātra aktieris Anatolijs Fečins, angļu valodā – Miks Koljērs. Jāatzīmē, ka pirmo reizi Latvijas muzeju vēsturē ceļvedis ļauj izzināt dizaina vēsturi arī vieglajā valodā. Audio pastaigā muzejā ir nepieciešams savs mobilais tālrunis un austiņas, taču tikpat labi šos stāstus var klausīties no mājām vai jebkuras citas vietas, kur nodrošināts interneta pieslēgums. Audiogids bez maksas pieejams LNMM / DMDM profilā lietotnē SoundCloud.

Dizaina process // 3. stāvs

“Dizaina process” jeb stāsts par dizainu no 20. gadsimta 60. gadiem līdz mūsdienām ir izveidots 3. stāva ekspozīcijā kā eksperimentāla studija, kurā ikviens varēs pētīt un līdzdarboties. Latvijas dizaina vēsturi šeit palīdz izgaismot epizodes piecās vienlīdz nozīmīgās tematiskās “stacijās” – “Daba. Vide. Cilvēks”, “Modernā pilsēta”, “Publiskā telpa”, “Forma un materiāls”, “Atvērtās robežas”. Katru informatīvo bloku papildina izcilākie mākslas darbi. Īpaša uzmanība tiek veltīta trīs leģendāriem Latvijas dizaineriem un māksliniekiem – Valdim Celmam, Jānim Borgam un Arturam Riņķim.

Dizains allaž ir tiecies būt laikmetīgs – tieši tāpēc nākotnē šajās ekspozīciju zālēs norisināsies ekskursijas, radošās darbnīcas un izglītojoši pasākumi, kuros aicināts piedalīties jebkurš interesents – dizaina lietpratējs, entuziasts vai garāmgājējs.

 

Rīgas audums. Laikmeta raksti // 3. stāva vestibils

2009. gadā Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs saņēma dāvinājumu – vairākus apjomīgus brūna auduma vākos iesietus albumus, kuru lappusēm pielīmēti nelieli audumu fragmenti. Tie ir tekstilfabrikā “Rīgas audums” ražoto zīda audumu paraugi, kurus atdzīvina virtuālās realitātes ekspozīcija “Rīgas audums. Laikmeta raksti”. Projekts, kas tapis sadarbībā ar tehnoloģiju uzņēmumu “Vividly”, pirmo reizi tika parādīts 2021. gadā Polijā, Bjalistokā, gūstot lielu atzinību. Ikvienam muzeja apmeklētājam tagad tiek piedāvāta brīnišķīga iespēja pāršķirt audumus, aplūkot katru tuvāk un ieskatīties tekstilmākslas aizkulisēs.