IzvēlneAizvērt

29.05

Latvijas Muzeju biedrības balvu par mūža ieguldījumu saņems Jāņa Jaunsudrabiņa muzeja “Riekstiņi” vadītāja Ilze Liepiņa-Līduma

“Kaut gan zemnieku mājas ir visas gandrīz vienādas, tad tomēr liekas, ka tādu otru visā Augškurzemē nav kā mūsmājas. Aizvien pār viņām debesis visaugstāk velvējas; tie mākoņi bij visbaltāki, kuros gulēja bērzu galotnes vecās istabas galā. Tik zaļu jumtu nekur nebij kā mūsu istabai. Un uz šī zaļā jumta sarkanu ķieģeļu skurstens.”
Jānis Jaunsudrabiņš, “Baltā Grāmata”

2024. gada 3. jūnijā Latvijas Muzeju biedrības rīkotās Muzeju dienas ietvaros tiks pasniegta LMB Gada balva 2024. Līdzās galvenajai balvai un laureātu sveikšanai tiks pasniegta “Mērijas Grīnbergas balva” par mūža ieguldījumu Jāņa Jaunsudrabiņa muzeja “Riekstiņi” vadītājai Ilzei Liepiņai-Līdumai.

Mērijas Grīnbergas balvas mērķis ir izcelt konkrēta cilvēka ieguldījumu muzeja vērtību saglabāšanā un popularizēšanā, kā arī uzsvērt un atgādināt, ka muzeja vērtību saglabāšanā nākamajām paaudzēm nozīmīga loma ir muzeja darbiniekiem. 

Ilze Liepiņa-Līduma dzimusi “Riekstiņos” un saimniekošanu rakstnieka Jāņa Jaunsudrabiņa bērnības gadu viensētā uzskata par savu dzīves misiju. Neatlaidīgi un mērķtiecīgi muzeja vadītāja rūpējusies gan par ēku kompleksa, gan ainavas saglabāšanu, radot Mūsmājas par vienu no Neretas kultūras dzīves centriem un saglabājot Jāņa Jaunsudrabiņa “Baltajā grāmatā” atainoto 19. gadsimta noskaņu. 

Muzeja vadītāju ar grāmatā aprakstītajām mājām saista kas vairāk nekā tikai darba pienākumi – Ilzes tēvs ar Jaunsudrabiņu bija otrās pakāpes brālēni un latviešu literatūras klasikā pieminētais Pēterītis bija Ilzes mātes tēvs. Savu pirmo ekskursiju “Riekstiņos” Ilze Līduma novadījusi 1960. gadā kā Neretas vidusskolas skolniece. Aktīvu darbību “Riekstiņos” uzsāka jau 90. gados organizējot dažādus pasākumus. Savukārt 2002. gadā Ilze aizgāja no pamatdarba Rīgā atgriezās pie dzimtas saknēm Sēlijā, apmetoties “Riekstiņos” uz palikšanu. 

Ilze Līduma ar savu neatlaidību veidojusi un nostiprinājusi muzeju par nozīmīgu Latvijas kultūras dzīves sastāvdaļu.