IzvēlneAizvērt

14.03

Muzeji mieram

Latvijas Muzeju biedrība un tās biedri ir kopā ar Ukrainu, paužot solidaritāti cīņā par neatkarību un teritoriālo nedalāmību. Domās esam ar katru Ukrainas muzeja darbinieku, kultūras mantojuma profesionāli, ar Ukrainas iedzīvotājiem. Aicinām ikvienu kultūras mantojuma organizāciju izteikt atbalstu, kā arī iepazīstinām ar jau uzsāktajām inicatīvām.

 

 

Aktuālās iniciatīvas

LR Kultūras ministrijas apkopotās kultūras norises Ukrainas atbalstam: Підтримка України

 

Ukrainas iedzīvotājiem visi valsts muzeji Latvijā pieejami bez maksas

Arī Latvijas pašvaldību, privātie un citi muzeji pēc savas iniciatīvas pievienojušies atbalsta sniedzēju lokam un piedāvā brīvbiļetes vai atlaides Ukrainas cilvēkiem. Par piedāvājumiem aicinām interesēties konkrētajos muzejos. Tiekamies muzejos! 

 

Tukuma muzeja bezmaksas piedāvājumi Ukrainas iedzīvotājiem

Muzeju apskate, izstādes un ekspozīcijas, ekskursijas, aktīvas un radošas darbošanās, izzinošas spēles un rotaļas, dalība leļļu teātra izrādē

 

 

Pie Latvijas Okupācijas muzeja apskatāma TVNET žurnālista, režisora un producenta Jāņa Vingra fotoizstāde “Kara reportiera dienasgrāmatas: Krievijas iebrukums Ukrainā

 

 

Mākslas muzeja ekspozīcijā būs skatāma Andra Brežes instalācija “Ieskats putnkopībā (Miera balodis)”, veltīta Krievijas uzsāktajam karam Ukrainā

Instalācijas anotācija jau 2014. gadā pauda: “Breže radījis tēlu, kas raksturo Krievijas divkosību, melīgumu un alkatību. Instalācijā apvienoti kultūrvēsturiski simboli – Cariskās Krievijas ģerbonis ar divgalvaino ērgli un Padomju Savienībā spekulatīvi izmantotais baltais miera balodis, kurš kā plēsīgs ērglis kļuvis par divgalvainu izdzimumu. Šie simboli instalēti vitrīnā – zārkā, kas pildās ar naftu. Spēcīgās metaforas šajā darbā rada daudzslāņainu mākslas darbu, kurā autors atsaucas uz Krievijas vēsturisko pagātni, kad vēl 15. gadsimtā krievu ortodoksālā baznīca izloloja ideju par Krieviju kā „Trešo Romu”, kas, kā redzam, ir dzīva joprojām. Breže radījis emocionāli spēcīgu tēlu imperiālo ambīciju perversijai un kroplumam.”

 

 

Latvijas Okupācijas muzejs piedāvā jaunu nodarbību skolēniem “Propaganda. Karš Ukrainā

Mūsdienās demokrātiskajās valstīs uzskatu un vārda brīvība ir pašsaprotama. Laikā, kad notiek Krievijas karš Ukrainā, informācijas par to masu medijos, sociālajos tīklos un dažādās interneta platformās ir daudz, taču – kā tajā visā orientēties?  Kas ir propaganda un kā tā strādā? Kā saprast, ka fakti ir sagrozīti un nepatiesi? Tie ir tikai daži no jautājumiem, uz kuriem mēģināsim rast atbildes nodarbības laikā.

 

 

Latvijas Nacionālais dabas muzejs piedāvā Izstādi „Ukrainas daba mūsu muzejā

Laikā, kad kultūras un dabas mantojums Ukrainā tiek iznīcināts, vēlamies atgādināt – tas tiek glabāts muzejos visā pasaulē! Arī pie mums. Apmeklējot Latvijas Nacionālo dabas muzeju līdz 15. maijam, iespējams apskatīt daļu no Ukrainas zemes bagātībām! Muzeja ekspozīcijās īpaši atzīmēti priekšmeti, kas iegūti Ukrainā un izstāžu zālē apskatāmas tās Ukrainas dabas vērtības, kas ikdienā glabājas muzeja krājumā. Ukrainas valstspiederīgajiem ieeja muzejā bez maksas.

 

 

 

No 17. marta Latvijas Kara muzeja pirmā stāva vestibilā ir skatāms informācijas stends “Krievijas Federācijas agresija pret citām valstīm

 

Darbnīcu un izstādes "Rotaļlietu stāsti" apmeklējums Bauskas muzejā sestdienās bez maksas, veicot ziedojumu Ukrainas atbalstam!

 

Dalība Latvijas Nacionālā mākslas muzeja nodarbībās "Es un māksla" Ukrainas pilsoņiem ir bez maksas. 
 

 

 

LU Muzeja piedāvājums patvēruma meklētājiem no Ukrainas. 

 

Notikušie pasākumi

Saistībā ar Krievijas uzsākto karu Ukrainā Mākslas muzeja Kupola zālē bija skatāms mākslinieces Diānas Dimzas Dimmes darbs “Dvēseļu mājas

Vēsture ir tas, kas notiek šobrīd. Tas attiecas ne tikai uz lieliem pasaules notikumiem, bet arī uz katru no mums, jo mēs visi nesam sevī vēsturisko atmiņu. Mūsu sejas ir mozaīkas, kas saliktas no to cilvēku seju vaibstiem, kas dzīvoja pirms mums. Iespējams, arī dvēsele sastāv no mūsu senču dvēseļu fragmentiem, un, neapšaubāmi, mūsu mājas ir kas vairāk par priekšmetu summu, jo glabā sevī visu cilvēku atmiņas, kas šajā vietā dzīvoja.

 

1. aprīlī plkst. 18.00 Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs aicināja uz dzejas un prozas lasījumiem

Lasījumi notiks Latvijas vadošās stikla mākslinieces Andas Munkevicas personālizstādē “Pārmijas”, kuras pamattēma ir pārdomas par krustceļu un sirdsapziņas jautājumiem. Atsaucoties uz muzeja uzaicinājumu, māksliniece atļāva ekspozīciju izmantot kā platformu plašākas sabiedrības uzrunāšanai, tādējādi neļaujot atslābt un normalizēt Krievijas Federācijas agresiju Ukrainā.

 

Līdzdalības darbnīcas Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejā

Lai paustu savu atbalstu Ukrainas iedzīvotājiem un nosodītu Krievijas iebrukumu, Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejs kopā ar Latvijas Laikmetīgās mākslas centru organizēja aktīvisma un protestēšanas darbnīcu ciklu “Līdzdalības darbnīca”. To laikā profesionālu mākslinieku vadībā bija iespēja izveidot savu plakātu, apgūstot dažādas mākslas tehnikas, kā arī dalīties atšķirīgās līdzdalības un aktīvisma pieredzēs un metodēs.

 

Sietspiedes apdrukas zibakcija: Saulespuķes mieram Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā, Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā un Mākslas muzejā RĪGAS BIRŽA 

Paužot savu atbalstu un solidaritāti cīņā par Ukrainas neatkarību un teritoriālo nedalāmību, Mākslas muzeju Jauniešu klubs aicināja uz zibakciju – bezmaksas sietspiedes darbnīcām, kurās ikviens varēja apdrukāt līdzpaņemtus tekstila izstrādājumus (piemēram, t-kreklus, auduma maisiņus, karogs) ar mākslinieces Elīnas Brasliņas radīto sietu "Слава Україні".

 

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja laukumā norisinājās rīta koncerts Ukrainas cilvēkiem Latvijā

18. marta rītā plkst. 6.00 Latvijas Nacionālā mākslas muzeja laukumā norisināsies pirmais pop-up koncerts “Satikšanās punkts”. Uz to tiek aicināti Ukrainas cilvēki, kuri jau ir ieradušies Latvijā,  kā arī visi brīvprātīgie, kuri pašaizliedzīgi iesaistās palīdzības darbos, lai “Carnival Youth” mūzikas pavadībā, kopīgi sagaidīt saullēktu.

 

23. martā, plkst. 18.00 Rakstniecības un mūzikas muzejs piedāvāja sarunu "Pastāsti, kādēļ mūsu pilsētu nodedzināja"

Rakstniecības un mūzikas muzeja tikšanās telpā “Tintnīca” par latviešu un ukraiņu literatūras solidaritāti sarunājās ukraiņu literatūras tulkotāja Māra Poļakova (Latvija) un latviešu literatūras tulkotāja Līna Meļnika (Ukraina). Vakaru vadīja Rakstniecības un mūzikas muzeja mākslas eksperts Marians Rižijs. 

 

25. martā, plkst. 18.00 Jāņa Akuratera muzejā notika Latvijas PEN un muzeja rīkots vakars domās, vārdos un arī rīcībā esot kopā ar Ukrainu

Līdzpārdzīvojumā notikumiem Ukrainā būs klāt latviešu literatūras tulkotāja Līna Meļnika (Ukraina), kas tulkojusi ukraiņu valodā arī Jāņa Akuratera stāstu “Degoša sala” un nolasīs fragmentu no tā. Piedalīsies ukraiņu literatūras tulkotāja Māra Poļakova (Latvija) ar ukraiņu autoru darbu fragmentiem. Atbalstu ukraiņu tautai paudīs, kā arī atdzejojumus no ukraiņu valodas lasīs dzejnieki Kristaps Vecgrāvis un Māris Salējs (Marians Rižijs). Ieva Parša un Māris Jēkabsons izteiks savu pārliecību mūzikā un dziesmās, tostarp arī ar Māra Salēja tekstiem. Latvijas PEN ar vēstījumiem un tekstiem pārstāvēs publicists un dzejnieks Ilmārs Šlāpins, kurš lasīs arī citās valstīs vajāto autoru dzejoļus, kā arī Aivars Eipurs (dzejnieks Eduards Aivars), kurš lasīs savu dzejoļu ciklu “Ārpus saprašanas”, kas top paralēli kara darbībai Ukrainā.

 

No 8. marta līdz 10. aprīlim Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā skatāma Ukrainas mākslinieku ekspresizstāde “Caurvējā” no centra kolekcijas

Novērtējot Ukrainas mākslas un kultūras mantojuma nozīmīgumu, kā arī apliecinot ukraiņu mākslinieku radošo devumu Rotko centra mākslas aktivitāšu īstenošanā un mākslas kolekcijas papildināšanā, no 8. marta līdz 10. aprīlim Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā skatāma Ukrainas mākslinieku ekspresizstāde “Caurvējā” no centra kolekcijas. 

Valkas novadpētniecības muzejs izgaismo logu un piedāvā stāstu par ukraiņu tēlnieka Anatolija Kušča veidoto figūriņu “Mežacūka

 

Lekciju un diskusiju ieraksti

Lekciju cikls par Ukrainas vēsturi Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā

Izrādot solidaritāti Ukrainai, kā arī ar nolūku pilnveidot Latvijas sabiedrības zināšanas par Ukrainas vēsturi, Latvijas Nacionālais vēstures muzejs piedāvāja tiešrādē 3 vēsturnieku lekcijas. Latvijas Nacionālais vēstures muzeja interneta platformās iespējams noskatīties vēsturnieka Valda Klišāna lekciju “Krievzeme vai Krievija? Ukrainas konflikts un viduslaiku vēsture”, Latvijas Universitātes Vēstures un filozofijas fakultātes profesora Ērika Jēkabsona lekciju “Galvenais par Ukrainas militāro un politisko vēsturi 19.-20. gadsimtā” un LU Latvijas Vēstures institūta pētnieces Dainas Bleieres lekciju “Svarīgākais par Ukrainas vēsturi pēc 2. pasaules kara”.

 

 

16. martā, plkst. 11.30 domnīca Creative Museum sadarbībā ar Latvijas Kara muzeju organizēja diskusiju “Kā muzejā runāt par karu?” 

Diskusija notika tiešsaistē Latvijas Kara muzeja Facebook lapā, kur skatāms arī sarunas ieraksts. Domnīca Creative Museum piedāvā arī rakstu sēriju, veltītu muzejiem un karam. Autori ir Juris Ciganovs, Latvijas Kara muzeja direktora pienākumu izpildītājs, Kaspars Strods, Vēsturnieks, Daugavpils Universitātes doktorants, Maija Meiere-Oša, Žaņa Lipkes memoriāla pētniece un pedagoģisko programmu kuratore, Jānis Šiliņš, Vēstures zinātņu doktors, Latvijas Nacionālā arhīva Dokumentu pieejamības un publikāciju nodaļas vadošais pētnieks, Vidzemes Augstskolas Sociālo, ekonomisko un humanitāro pētījumu institūta pētnieks, Ēriks Jēkabsons, Latvijas Universitātes Vēstures un filozofijas fakultātes profesors, Dāvis Pumpuriņš, Valmieras muzeja vēsturnieks. Diskusijas “Kā muzejā runāt par karu?” transkripcija pieejama šeit.

 

 

23. martā, plkst. 15.00 domnīca Creative Museum sadarbībā ar Latvijas Kara muzeju organizēja diskusiju “Kā muzejā runāt par karu?” Nr. 2

Diskusija notieka tiešsaistē no Latvijas Kara muzeja Facebook konta. Diskusijā piedalījās: Žaņa Lipkes memoriāla vadītāja Lolita Tomsone, LU Latvijas vēstures institūta un pēcdoktorantūras projekta “Pārvērtējot bezvalstiskuma pieredzi: Pretestība un kolaborācija Latvijā padomju un nacistu okupācijas laikā (1940-1953)” pētnieks Dr.hist. Uldis Neiburgs, Latgales Kultūrvēstures muzeja vēsturnieks Kaspars Strods, Latvijas Kara muzeja direktora pienākumu izpildītājs, Dr.hist. Juris Ciganovs.