Nosaukti Latvijas Muzeju biedrības Gada balvas 2023 nominanti

Maijs ir muzeju mēnesis – 13. maijā Latvijas kultūrvietas vērs vaļā durvis akcijas “Eiropas Muzeju nakts” dalībniekiem, savukārt 18. maijā visā pasaulē atzīmē Starptautisko muzeju dienu. Muzeju mēneša kulminācija plānota 22. maijā, kad Latvijas Muzeju biedrības (LMB) Muzeju dienas ietvaros pulcēsies muzejnieki no visas Latvijas un tiks pasniegta LMB Gada balva 2023. Tas ir ikgadējs muzeju nozares konkurss, kura mērķis ir apzināt un izcelt izcilākos Latvijas muzeju sasniegumus, kā arī veicināt labo praksi un nozares ilgtspējīgu attīstību. “Mērijas Grīnbergas balvu” par mūža ieguldījumu saņems Māra Lāce.

“Latvijas muzeju veikums pagājušajā gadā ir bijis ne vien apjomīgs, bet arī daudzveidīgs, pārsteidzošs un, protams, konkurētspējīgs. Ir patīkami izzināt šos sasniegumus dziļāk, ieraugot to, kā muzeji veido veiksmīgas sadarbības gan iekšēji, gan ar citām nozarēm, gan ar sabiedrību,” žūrijas darbu komentē LMB valdes locekle, LMB Gada balvas žūrijas komisijas vadītāja Elīna Bērziņa.

LMB Gada balvas 2023 pretendenti tika vērtēti, ņemot vērā atbilstību balvas kritērijiem: oriģinalitāte, aktualitāte, vienotība un kvalitāte, ilgtspēja un lietojamība, kā arī sociālā joma. Žūrijas darba rezultāts – izvirzīti 12 nominanti no visas Latvijas. Balvas pretendentus vērtēja žūrijas komisija, kurā ietilpst viens pārstāvis no LMB valdes un četri pieaicinātie komisijas locekļi, pārstāvot dažādas ar muzeju darbību saistītas nozares:

• Elīna Bērziņa, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izglītības un pieejamības daļas vadītāja, Latvijas Muzeju biedrības valdes locekle;
  • Laura Vinogradova, rakstniece, 2021. gada ES Literatūras balvas laureāte;
  • Ingūna Elere, H2E biroja mākslinieciskā vadītāja un vadošā dizainere, Latvijas Mākslas akadēmijas profesore. SEGD Riga Chapter līdzdibinātāja;
  • Mārtiņš Mintaurs, vēstures zinātņu doktors, Latvijas Nacionālās bibliotēkas Pētniecības un interpretācijas centra vadošais pētnieks un Latvijas Universitātes Vēstures un filozofijas fakultātes docents;
  • Marta Krivade, stratēģiskās komunikācijas speciāliste ar vairāk nekā 15 gadu pieredzi dažādās komunikācijas disciplīnās un nozarēs.

Līdzās galvenajai balvai tiks izcelts arī viens projekts nominācijā PAMANĪTS, kā arī tiks pasniegta “Mērijas Grīnbergas balva” par mūža ieguldījumu Latvijas Nacionālā mākslas muzeja direktorei Mārai Lācei. Māra Lāce savu darbu muzejā uzsāka 1973. gadā kā gide, šobrīd viņa ir Latvijā nozīmīgākās vizuālās mākslas institūcijas – Latvijas Nacionālā mākslas muzeja direktore. Laika gaitā apguvusi dažādas muzeja profesijas – bijusi grafikas kolekcijas un galvenā krājuma glabātāja, kā arī direktora vietniece zinātniskajā darbā. Māras Lāces vadībā Latvijas Nacionālais mākslas muzejs ne tikai dokumentē, saglabā un popularizē Latvijas kultūras mantojumu, bet ir aktīvi iesaistījies Latvijas profesionālās vizuālās mākslas aktuālo notikumu un izcilāko sasniegumu apzināšanā un novērtēšanā, tādējādi veicinot Latvijas mākslas procesa intensitāti, jaunu projektu un oriģinālu ideju attīstību, popularizējot Latvijas mākslinieku radošos panākumus gan Latvijā, gan ārpus mūsu valsts robežām.

Savu speciālo balvu piešķirs žurnāls “Ilustrētā Pasaules Vēsture”.

Iepazīstinām, LMB Gada balva 2023 nominanti:

Eduarda Veidenbauma muzejs “Kalāči”. Pastāvīgā ekspozīcija “Vairāk gaismas!”
Projekta vadītāja: Inga Surgunte

Eduarda Veidenbauma muzejs “Kalāči”. Projekts “Vairāk gaismas! Izstāde un mākslas rezidences Eduarda Veidenbauma muzejā “Kalāči””
Projekta vadītāja: Inga Surgunte

Jelgavas Vecpilsētas māja. Ekspozīcija “Māja stāsta”
Projekta vadītāja: Ilga Līvmane

Kārļa Ulmaņa piemiņas muzejs “Pikšas”. Kārļa Ulmaņa piemiņas muzeja “Pikšas” pastāvīgā ekspozīcija “Kārlis Ulmanis 1877-1942”
Projekta vadītājas: Marta Leimane, Ilga Ķipsne

Latvijas Nacionālā bibliotēka. Izstāde “B kā baroks”
Projekta vadītāja: Kristīne Liniņa

Latvijas Nacionālais mākslas muzejs. Izstāde un notikumu programma “PURVĪTIS”
Projekta vadītāja: Aija Brasliņa

Latvijas Okupācijas muzejs. Ekspozīcija “Latvija Padomju Savienības un nacionālsociālistiskās Vācijas okupāciju varā 1939–1991”
Projekta vadītāja: Aija Ventaskraste

Liepājas muzejs. Liepājas 17.-19. gs. interjera muzeja “Hoijeres kundzes viesu nams” restaurācija un izveide
Projekta vadītāja: Dace Kārkla

Memoriālo muzeju apvienība. Personības klausās
Projekta vadītāja: Zane Grudule

Muzejs un pētniecības centrs “Latvieši pasaulē”. Izstāde “NYET, NYET, SOVIET! Politiskie protesti un demonstrācijas ārpus Latvijas 1945–1991
Projekta vadītāja: Marianna Auliciema

Rakstniecības un mūzikas muzejs. Izglītības platforma “Augsim muzejā!”
Projekta vadītāja: Diāna Kaņepa

Rundāles pils muzejs. Rundāles pils muzeja digitālais gids
Projekta vadītāja: Inga Ripa

LMB Gada balvas 2023 atbalstītāji un sadarbības partneri: Valsts Kultūrkapitāla fonds, Žurnāls “Ilustrētā Pasaules vēsture”, SIA “Paulig Coffee Latvia”, SIA “TĀLAVA”.