IzvēlneAizvērt

11.07

Publicēts Ukrainai veltīts ceļvedis muzeju nozares profesionāļiem “Atbalstot dekolonizāciju muzejos: Fokusā Ukraina”

 

 

Sadarbojoties Ukrainas institūtam, ICOM Lielbritānija, ICOM Ukraina, Lielbritānijas Muzeju asociācijai, ar Britu padomes atbalstu publicēts Ukrainai veltīts ceļvedis muzeju nozares profesionāļiem.

Ceļveža versija angļu valodā (ceļvedis PDF un esejas PDF) tagad ir pieejama bezmaksas lejupielādei visu projekta partneru tīmekļa vietnēs:

Drīzumā tiks publicēts arī tulkojums ukraiņu valodā.

Ukrainas institūta radošā direktore Tetjana Filevska (Tetyana Filevska) raksturojot publikāciju saka: “Jaunais ceļvedis palīdzēs atjaunot Ukrainas mantojuma epistemoloģisko taisnīgumu pasaules uztverē. Krievija gadsimtiem ir aizliegusi, piesavinājusies un iznīcinājusi Ukrainas kultūru. Katru dienu Krievijas karaspēks turpina iznīcināt Ukrainas identitāti, mērķējot uz kultūras un mantojuma vietām. Tikmēr pasaules muzeji nepārstāj izplatīt Krievijas imperiālos naratīvus, un Ukrainas kultūra joprojām ir neredzama, nepareizi atributēta un nenovērtēta. Ceļvedis sniedz rīkus aizspriedumu novēršanai un Ukrainas mantojuma atbilstošai kontekstualizācijai. Šī vienkāršā un skaidrā pieeja ļaus visām institūcijām, kas strādā ar mantojumu un atmiņu, sistemātiski darboties ar Ukrainas mantojumu.”

Ceļveža mērķis ir atbalstīt muzeju un kultūras mantojuma speciālistus visā pasaulē, iekļaujot Ukrainu savā dekolonizācijas praksē. Tas ir paredzēts tiem nozares speciālistiem, kuriem var būt ierobežotas zināšanas par Ukrainu, bet kuri atbalsta daudzveidīgu un iekļaujošu profesionālo darbību. Kalpojot kā uzticamas informācijas ieguves avots, tas piedāvā jaunu skatu punktu uz Ukrainas bagātīgo kultūras mantojumu un sniedz lasītājiem pārliecību apstrīdēt koloniālos naratīvus, negatīvus stereotipus, nepareizus apzīmējumus un faktu sagrozīšanu. Lai gan atšķirīgos laika posmos uz mūsdienu Ukrainas teritorijas daļām pretendējušas dažādas valstis, ceļvedis koncentrējas uz Krievijas impērijas un PSRS ietekmi. Tas ir tāpēc, ka Krievijas koloniālie naratīvi nav plaši izprasti. Atzīstot sarežģītos un bieži vien grūtos procesus, kas saistīti ar pagātnes aizmiršanu un jaunā mācīšanos, ceļvedis pozicionē Ukrainu solidaritātē ar globālo dekolonizācijas procesu.

ICOM Lielbritānija līdzpriekšsēdētāji Kristians Bārss (Christian Baars) un Marija Blizinski (Maria Blyzinsky) uzsver, ka “ICOM dekolonizāciju neaplūko kā vienreizēju darbību, bet gan ilgtermiņa, daudzšķautņainu pārveidi. ICOM mudina muzejus izpētīt savu kolekciju izcelsmi sadarbībā ar avotu kopienām, lai atkārtoti interpretētu priekšmetus, īpaši pievēršot uzmanību tam, kas iegūts koloniālajā periodā. Šajā rokasgrāmatā piedāvātie rīki un padomi palīdzēs muzejiem dažādot stāstus, ko tie veido par Ukrainas kultūru un vēsturi, iekļaujot tajos agrāk kolonizēto tautu viedokļus – gan Ukrainā, gan citās pasaules daļās.”

Ceļvedi ir izstrādājuši Ukrainas un starptautiski eksperti un praktiķi, lai apvienotu dažādas perspektīvas un atspoguļotu šī brīža dekolonizācijas attīstību. Gadījumu analīzes un labas prakses piemēri ir apkopoti no dažādām jomām, tostarp akadēmiskajām aprindām, arhīviem, galerijām un bibliotēkām, kā arī muzejiem, lai parādītu, kā varam mācīties no dažāda veida atmiņu institūcijām. Ceļveža veidotāji cer, ka šī publikācija būs aktuāla arī citos globālos kontekstos un dažādās koloniālajās vidēs, un ka tā iedvesmos izstrādāt vairāk ceļvežu, lai skaidrotu citu kultūru un valstu bagātīgo un daudzveidīgo kultūras mantojumu.

ICOM Ukraina priekšsēdētāja un vēsturniece Anastasija Čeredničenko (Anastasiia Cherednychenko) norāda, ka “Būtiska dekolonizācijas procesa sastāvdaļa ir pārdomāt, kas mēs esam – mūsu personīgo, ģimenes un nacionālo vēsturi, kā arī citu cilvēku stāstus. Šī rokasgrāmata ir paredzēta kā resurss šādām pārdomām ne tikai par Ukrainu un tās kultūras mantojumu, bet visām tautām, kuras jebkad ir dzīvojušas impēriju, tostarp Krievijas, pakļautībā vai kuras tā ir ietekmējusi.”

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Ārzemju mākslas departamenta Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA izstāžu kuratore Kristīne Milere pēc dalības vienā no ceļveža izstrādes darbnīcām Belvederes muzejā, Vīnē saka: “Šis ceļvedis ir par Ukrainu, taču tā mācības ir tālejošas! Lasot šo ceļvedi, vārdu “Ukraina” dažviet var aizstāt ar vārdu “Latvija” vai jebkuru citu Baltijas valsti, un tas joprojām ir saprotams.”

Aicinām pievienojieties ceļveža tiešsaistes prezentācijai 2025. gada 21. jūlijā plkst. 15.00, izmantojot Teams. Nepieciešama iepriekšēja reģistrācija šeit, lai piedalītos publikācijas apspriešanā ar tās autoriem.