IzvēlneAizvērt

23.02

Starptautiskā HORIZON projekta TOWCHED partneri tiekas Rīgā, stiprinot muzeju un izglītības sadarbību Eiropā

No 2025. līdz 2027. gadam Latvijas Muzeju biedrība piedalās starptautiskā Eiropas Savienības HORIZON programmā finansētā projektā TOWCHED (Transforming Our World: Collections at the Heart of Life-long Learning and Education), kura mērķis ir stiprināt kopienu organizācijas, kas īsteno izglītības iniciatīvas un veicina aktīvu, brīvu un jēgpilnu sabiedrības līdzdalību, balstītu ilgtspējīgas attīstības mērķu un ilgtspējīgas izglītības pieejā. Projekta gaitā paredzēts izstrādāt praktiskus, pilotprojektos pārbaudītus rīkus, kas palīdzēs muzejiem un izglītības iestādēm veidot inovatīvas mācīšanās programmas.

 

Viena no projekta darba sadaļām Latvijā ir četru muzeju pilotprojektu atlase un pārraudzība, izmantojot izstrādāto metodoloģiju koprades rezultātu veidošanai. Tajā muzejpedagogi kopā ar piesaistīto mākslinieci, izstāžu kuratori un procesa līdzvadītāju Sāru Venzingeri (Sarah Wenzinger) sadarbojas ar izglītības iestādēm, izmantojot muzeju kolekcijas un jauniešu līdzdalību programmu izstrādē. Latvijā pilotprojekti ir Madonas novadpētniecības un mākslas muzejs, Eduarda Veidenbauma muzejs “Kalāči”, Žaņa Lipkes muzejs un Latvijas Nacionālais Rakstniecības un mūzikas muzejs, savukārt Spānijā projektā iesaistīti pieci izvēlēti muzeji.

No 18. līdz 20. februārim projekta partneri pulcējās darba seminārā Rīgā, ko rīkoja Latvijas Muzeju biedrība. Seminārs norisinājās Latvijas Nacionālā Rakstniecības un mūzikas muzeja ekspozīcijas “Prokrastinācija un radīšana” telpās, un tajā piedalījās partneri no Spānijas, Itālijas, Nīderlandes, Serbijas, Beļģijas un Vācijas, savukārt Portugāles pārstāvji pieslēdzās attālināti. Pasākuma atklāšanā klātesošos uzrunāja Latvijas Nacionālā Rakstniecības un mūzikas muzeja direktore Iveta Ruskule, Kultūras ministrijas Arhīvu, bibliotēku un muzeju nodaļas vadītājas vietniece Daina Ratniece un LMB valdes priekšsēdētāja Zane Grīnvalde, un pirmajā projekta iepazīšanās daļā piedalījās arī ICOM Latvija valdes pārstāves Anete Jenča, Maija Meiere Oša (arī Žaņa Lipkes muzeja pārstāve).

Trīs dienu laikā partneri analizēja paveikto, prezentēja visu desmit pilotprojektu rezultātus, izvērtēja aptauju datus no kultūras un izglītības institūcijām un precizēja nākamos darba posmus. Paralēli semināram dalībnieki iepazinās ar muzeju ekspozīcijām un pieredzes piemēriem Latvijā: LNRMM struktūrvienību Dziesmusvētku telpu, Žaņa Lipkes muzeju un LNRMM ekspozīciju “Prokrastinācija un radīšana”.

Latvijas Muzeju biedrību seminārā pārstāvēja valdes priekšsēdētāja Zane Grīnvalde un ilgtspējas projektu vadītāja Inga Surgunte, kuras uzsver, ka starptautiskā uzticība rīkot partneru tikšanos Latvijā apliecina Latvijas muzeju nozares profesionalitāti un sadarbības potenciālu. Sirsnīgu paldies Latvijas Nacionālajam Rakstniecības un mūzikas muzeja komandai par profesionālu uzņemšanu un tehnisko nodrošinājumu, kas ļāva pilnvērtīgi strādāt pie projekta rezultātiem un nākamajiem attīstības soļiem. Sirsnīgs paldies Latvijas Muzeju biedrības pilotprojektu muzejiem – LNRMM un Lipkes muzejam par uzņemšanu, kā arī Madonas muzejam, par klātbūtni un dalību diskusijās.

 

 

Projektu vada: Valensijas Universitāte, Spānija

Sadarbības partneri:

Latvijas Muzeju biedrība, Latvija

International Centre for the Study of the Preservation and Restoration of Cultural Property , Itālija

Stichting International Institute for Environment and Development Europe, Nīderlande

Kulturall, Serbija

Eiropas Muzeju Organizāciju tīkls

Young Educators – European Association, Portugāle

The Climate Academy, Beļģija

ZEMOS98, Spānija

Nākamā projekta darba sesija, kurā paredzēta arī atskaite Eiropas Komisijas pārstāvjiem, notiks šī gada vasarā Valensijā, Spānijā.

 

Vairāk informācijas

Projekta mājaslapa un sociālo mediju konti: YouTube, LinkedIn, Instagram, Bluesky

 

 

Projekts “TOWCHED” saņem finansējumu no Eiropas Savienības programmas “Horizon Europe” saskaņā ar dotāciju līgumu 101177736.