IzvēlneAizvērt

27.03

Aicinājums dalībai 20. Baltijas Muzeoloģijas vasaras skolā

Aicinām muzeju speciālistus un vadītājus līdz 14. aprīlim pieteikties dalībai 20. Baltijas Muzeoloģijas vasaras skolā (BMS-2024), kas notiks no 9. jūnija līdz 15. jūnijam Kuresārē, Igaunijā.

 

BMS-2024 TĒMA

2024. gada Skolas tēma ir “Ilgtspēja muzejā: kāpēc jārīkojas un ko varam darīt”  (Sustainability in Museums: Why You Should Act and What You Can Do).

BMS šovasar sniegs padziļinātu ieskatu ilgtspējīgas attīstības jautājumos, īpašu uzmanību pievēršot muzeju darbam globālās klimata krīzes apstākļos, kas atbilstoši Apvienoto Nāciju Organizācijas uzstādījumiem ir viens no mūsu gadsimta galvenajiem izaicinājumiem. Vai muzeji rada siltumnīcefekta gāzu emisiju? Kāpēc muzejiem būtu jāpiedalās klimata pārmaiņu ietekmes mazināšanā? Vai muzeju nozare var reāli samazināt savu ietekmi uz klimatu un apkārtējo vidi? Ar kādiem šķēršļiem un izaicinājumiem muzeji saskaras, pilnveidojot savas profesionālās un institucionālās spējas klimata jomā?

Muzeoloģijas skolā tiks aplūkoti divi būtiski rīcības aspekti: klimata pārmaiņu ietekmes mazināšana un pielāgošanās tai. Risinot praktiskus uzdevumus un piedaloties dažādās mācību aktivitātēs – grupu diskusijās, lekcijās, prezentācijās un tuvākās apkārtnes kultūras un atmiņas institūciju apmeklējumos – skolas dalībnieki gūs izpratni par ilgtspēju, ietekmes mazināšanu un pielāgošanos, kā arī par atbilstošiem darba paņēmieniem muzejos uzkrātā kultūras mantojuma saglabāšanā. Skolas programmā būs vieta arī savstarpējai pieredzes un viedokļu apmaiņai ar Baltijas muzeju kolēģiem, skola iedrošinās turpmākai ilgtspējīgu prakšu ieviešanai katram savā darba ikdienā.

Muzeoloģijas skola ir atvērta visiem muzeju speciālistiem, taču īpaši gaidīti ir muzeja krājuma darba vadītāji, krājuma glabātāji un citi krājuma saglabāšanas speciālisti, arī restauratori un konservatori, kas ir ieinteresēti padziļināt zināšanas par ilgtspējas un klimata pārmaiņu aspektiem savā ikdienas darbā.

 

BMS-2024 LEKTORE

2024. gada Baltijas Muzeoloģijas vasaras skolas nedēļu garo studiju programmu veidos un vadīs Lorēna Finča (Lorraine Finch, Lielbritānija). Lorēna Finča ir mantojuma saglabāšanas aģentūras LFCP direktore, Lielbritānijas Konservācijas institūta ICON Ilgtspējas tīkla dibinātāja un vadītāja, kā arī eksperimentālā Klimata muzeja līdzdirektore. L. Finča ir sertificēta arhīvu, fotogrāfiju, filmu un skaņas materiālu restauratore ar vairāk nekā 25 gadu darba pieredzi kultūras mantojuma nozarē. 2022. gadā izdota L. Finčas grāmata “Low Cost/ No Cost Tips for Sustainability in Cultural Heritage” (“Zemu izmaksu/ bezmaksas padomi ilgtspējības nodrošināšanai kultūras mantojuma jomā”).

 

BMS-2024 PROGRAMMA

Programmā paredzētas lekcijas, semināri, piemēru analīze un mācību ekskursijas uz Kuresāres, Sāremā un citu Igaunijas salu muzejiem un kultūras mantojuma objektiem. Mācību nedēļu ievadīs konference, kurā Baltijas valstu muzeju speciālisti dalīsies pieredzē par aktualitātēm muzeju darbā. Laika gaitā programma tiks precizēta.

 

PIETEIKŠANĀS TERMIŅŠ UN DALĪBAS MAKSA

Lai pieteiktos dalībai Baltijas Muzeoloģijas vasaras skolā, līdz 14. aprīlim plkst. 23:59 jāaizpilda un jāiesniedz pieteikuma veidlapa.

Vasaras skolas darba valoda – angļu, tādēļ arī pieteikuma veidlapu lūdzam aizpildīt angliski. Pēc pieteikumu izvērtēšanas dalībai vasaras skolā no Latvijas tiks izvēlēti desmit interesenti. Ja pieteikumu skaits pārsniegs noteiktās iespējas, tad, kā parasti, tiks izvērtēta pretendenta līdzšinējā darba pieredze un ieguldījums muzeju nozarē, personīgā motivācija, angļu valodas zināšanas un līdzšinējā dalība BMS projektā.

Dalības maksa Latvijas muzeju pārstāvjiem ir 350 euro. Dalības maksā iekļauts transporta pakalpojums no Rīgas uz Kuresāri un atpakaļ, dalība skolas mācību programmā, nakšņošana divvietīgos vai trīsvietīgos ekonomiskās klases numuros viesnīcā Kuresārē, brokastis, pusdienas, vakariņas un kafijas pauzes.

 

BMS-2024 ORGANIZATORI

Baltijas Muzeoloģijas skolas 2024. gada sesiju organizē Igaunijas Nacionālā mantojuma pārvalde sadarbībā ar Sāremā muzeju un Baltijas Muzeoloģijas veicināšanas biedrību. Kā katru gadu, būtisku atbalstu Baltijas Muzeoloģijas vasaras skolai sniedz Latvijas Republikas Kultūras ministrija, Valsts kultūrkapitāla fonds, kā arī Lietuvas Republikas Kultūras ministrija un Igaunijas Republikas Kultūras ministrija.

 

Informācija Baltijas Muzeoloģijas vasaras skolas mājaslapā