Latvijas Nacionālais vēstures muzejs sāk atgriešanos Rīgas pilī

Latvijas Nacionālais vēstures muzejs piedzīvo ilgi gaidītu notikumu: no 1. jūnija sākas atgriešanās muzeja vēsturiskajā mājvietā Rīgas pilī.

31. maijā tika slēgta ēka Brīvības bulvārī 32, kas deva muzejam pajumti veselus 10 gadus, – te notika daudz nozīmīgu izstāžu, pasākumu, lekciju, diskusiju un citu norišu, te divreiz tika piedzīvota muzeja slēgšana covid-19 pandēmijas dēļ, te uzņemti viesos prinči, karaļi, prezidenti un citi ārzemju sūtņi Latvijā, un te ikdienā un svētkos notikusi tikšanās ar tūkstošiem ieinteresētu vēstures stāstu izzinātāju.

LNVM gaidīs atkalredzēšanos ar apmeklētājiem rudenī – Pils laukumā 3, skaisti restaurētajā Rīgas pils kastelā. Muzeja atgriešanās pilī iedalīta trīs posmos: iepazīšanās (2024. gada rudens), iekārtošanās (2025. gada pirmā puse) un atklāšanās (no 2025. gada rudens).

Pirmajā posmā šī gada rudenī apmeklētājiem tiks piedāvāts iepazīt restaurētās pils unikālās telpas, toskait velvju pagrabu, kapelu, ēdamzāli jeb remteri, un apskatīt vairākas ekspresizstādes: vienā varēs aplūkot restaurācijas darbu un arheoloģiskās izpētes laikā iegūtos atradumus – pils dažādu posmu vēstures lieciniekus, savukārt ar fotogrāfiju starpniecību būs iespēja salīdzināt, kādas pārvērtības nesenā rekonstrukcija un restaurācija ienesusi pils kastelas D korpusā. Patstāvīgi izzināt pils telpas piedāvās īpašs apskates maršruts. Tāpat muzejs aicinās uz ekskursijām, nodarbībām, lekcijām, rīkos Lāčplēša dienas un valsts svētku atzīmēšanas pasākumus un citas norises, par kurām detalizētāka informācija sekos rudenī.

Gan vasarā, gan turpmākajos mēnešos muzejs mudina apmeklēt citas LNVM darbības vietas. LNVM Dauderos (Zāģeru ielā 7, Sarkandaugavā) saturīgai atpūtai atvērta 19. gadsimtā celtā alusrūpnieku villa, kuras vēsture, dažādie saimnieki un atšķirīgās funkcijas ir spilgti liecinieki kultūras uzplaukumam, straujām varas režīmu maiņām, lūzumiem un kara postam, kā arī attieksmei pret kultūras mantojumu. Dauderu dārzs, ko projektējis ainavu arhitekts Georgs Kūfalts, ir lieliska vieta ģimeniskai atpūtai, īpaši vasarā. Dauderos tiek piedāvātas ekskursijas un nodarbības gan ekspozīcijā, gan dārzā, dažādu jomu speciālistu veidotas lekcijas par tēmām, kas saistītas ar Dauderiem, kā arī citi pasākumi.

LNVM Tautas frontes muzejs (Vecpilsētas ielā 13/15, Vecrīgā) ir Latvijas jaunāko laiku vēstures liecību krātuve – unikālu priekšmetu un dokumentu kopums par Trešo atmodu, kuras dzinējspēks bija Latvijas Tautas fronte. Muzejā var iepazīties ar dokumentiem, fotogrāfijām, kinohronikām, kas ataino Atmodas laika vēsturiskos procesus, notikumus un dalībniekus. Ekspozīcija iekārtota ēkā, kurā savulaik darbojās Tautas fronte, tajā saglabāta 1980.–90. gadu stilistika. Muzejā notiek regulāri pasākumi, kā arī ar nozīmīgu notikumu jubilejām saistītas diskusijas, tikšanās u. c.

Jebkurā vietā un laikā ikvienam ir pieejami plašie eMuzeja – LNVM virtuālo resursu vietnes – krājumi (emuzejs.lnvm.lv). Vairāk nekā 160 fotogalerijas ar muzeja krājuma priekšmetiem, pāri par 100 audio un video ierakstiem – muzeja rīkotie semināri, diskusijas un konferences, videostāsti, Daiņa Īvāna vēsturisko runu rekonstrukcijas, kā arī dažādu lektoru stāstījumi. Vietnē skatāmi arī speciālistu pētījumu rezultāti, kas izklāstīti vienkāršā, populārā valodā. Resursus iespējams viegli atrast ar meklētāja un atslēgvārdu palīdzību, skatīt, lasīt, lejupielādēt, bet sabiedrības iesaistes platformas Gadsimta albums un Gadsimta stāsti – arī papildināt.

Tāpat muzejs aicina apmeklēt tā virtuālās mājas – muzeja lapas sociālajos tīklos Facebook, X un Instagram, kur rodama aktuālā informācija par notikumiem muzejā.