IzvēlneAizvērt

22.10

Informācija par Digitalizācijas komitejas darbības aktualitātēm 2024. gadā

Latvijas Muzeju biedrības Digitalizācijas komiteja dibināta 2024. gada sākumā, apstiprinot tās nepieciešamību LMB kopsapulcē. Tās vadītāja ir PhD Elīna Vikmane. Komitejas darba fokusā 2024.–2026. ir (1) digitālā apmeklējuma atzīšanas muzejos, kā arī (2) digitālā mantojuma (muzeju digitalizēto krājumu) pieejamības un pārvaldības problemātika.

 

Komitejas paveiktais attiecībā uz digitālā apmeklējuma atzīšanu muzejos:

  • Šī gada 22. aprīlī notika Digitalizācijas komitejas pirmā atklātā sēde par digitālā apmeklējuma uzskaites problemātiku. Tā pulcēja vairāk nekā 40 muzeju darbiniekus, būtiski pārsniedzot iecerēto dalībnieku skaitu un apliecinot jautājuma par digitālā apmeklējuma muzejos atzīšanas aktualitāti un nozīmīgumu.Plašāka informācija te: LMB Digitalizācijas komiteja strādā pie muzeju digitālā apmeklējuma atzīšanas un uzskaites. Sēdes laikā jebkurš klātesošais dalībnieks tika aicināts pieteikties nākamajai tikšanās reizei, lai ar KM Arhīvu, bibliotēku un muzeju nodaļas speciālisti Janu Šakari diskutētu par konkrētu indikatoru un statistikas rādītāju, kas apzīmētu muzeju darba digitālajā vidē rezultātus, iekļaušanu ikgadējā atskaites formā.
  • Šī gada 30.maijā Kultūras ministrijā notika Digitalizācijas komitejas darba tikšanās – seminārs “Muzeji un digitalizācija”, lai pārrunātu digitālā apmeklējuma indikatorus, kas gan objektīvi apzīmētu muzeju darba digitālajā vidē rezultātus, gan būtu viegli uzskaitāmi jebkuram Latvijas muzejam un tādējādi iekļaujami ikgadējā atskaitē.
  • 2024. gada 4.–6. jūnijā Oslo Elīna Vikmane pārstāvēja Latviju Eiropas Muzeju organizāciju tīkla (NEMO) Digitālās transformācijas darba grupas sēdē, kas veltīta digitālā apmeklējuma uzskaites metodoloģiskiem jautājumiem.
  • Šī gada vasarā seši dažādu izmēru un jomu muzeji brīvprātīgi pieteicās aizpildīt atskaites pilotversiju, kurā bija iekļauti muzeju darba digitālajā vidē rādītāji. Muzeji tika aicināti testēt atskaites formu ar reāliem muzeja statistikas rādītājiem, lai identificētu iespējamās problēmsituācijas.
  • Šī gada 16. septembrī Elīna Vikmane ievēlēta par Eiropas Muzeju organizāciju tīkla (NEMO) Digitālās transformācijas darba grupas līderi. Darba grupas prioritāte šobrīd ir ar muzeju darba digitālajā vidē uzskaites saistīto problēmjautājumu risināšana Eiropas līmenī, labās prakses piemēru apkopošana un publiskošana. Līdz gada beigām notiek konsultācijas par nākamā pētījuma 2024.–2026.gadam saturisko un metodoloģisko fokusu. Visi biedri laipni aicināti sūtīt savus priekšlikumus uz e-pastu elina.vikmane@gmail.com.
  • Šī gada novembrī plānota nākamā Komitejas biedru tikšanās reize ar KM Arhīvu, bibliotēku un muzeju nodaļas speciālisti Janu Šakari, lai pārrunātu atskaites testēšanas rezultātus, novērstu pilotēšanas laikā identificētās problēmas un dilemmas. Tikšanās rezultātā ceram, ka tiks panākta vienošanās par atsevišķu muzeju darbības digitālajā vidē rezultātu rādītaju iekļaušanu ikgadējā muzeju atskaitīšanās kārtībā testēšanas režīmā. Lai arī muzejiem tas nozīmēs dažu papildu rādītāju apkopošanu, esam pārliecināti, ka darbs atmaksāsies, jo ieguvumi ilgtermiņā būs lielāki. Atgādinām, ka mūsu mērķis ir mainīt situāciju, kurā ieguldījumi muzejos tiek vērtēti teju tikai pēc apmeklētāju skaita, tādējādi radot virkni greizu priekšstatu par muzeju darba efektivitāti un pakalpojumu daudzveidību, ko tie īsteno, kalpojot sabiedrībai. Tāpat, ņemot vērā, muzeju pamatīgo un ilglaicīgo ieguldījumu krājumu digitalizācijā, vēlamies stiprināt muzeju dibinātāju un plašākas sabiedrības priekšstatus par Latvijas muzeju mūsdienīgu un kvalitatīvu darbību, tai skaitā, digitālajā vidē.

 

Attiecībā uz digitālā mantojuma (muzeju digitalizēto krājumu) pieejamības un pārvaldības problemātiku paveiktais:

  • Šī gada vasarā apkopoti jautājumi par digitizēto muzeju krājumu datu, kas atrodas Nacionālā muzeju krājuma kopkatalogā (NMKK), nodošanu Latvijas Nacionālās bibliotēkas Digitālajai bibliotēkai. Saņēmām jautājumus, kas skar gan juridiskos apsvērumus, piemēram, vai un kad tiks slēgtas vienošanās ar muzejiem par šo datu nodošanu, gan informatīvus jautājumus, piemēram, pēc kādiem principiem atlasīti dati, kas nodoti Digitālajai bibliotēkai, kā arī neskaidrības, kas skar sadarbību, piemēram, pie kā vērsties, lai novērstu kļūdas vai atsauktu datus to kvalitātes uzlabošanai.
  • Šī gada 11. oktobrī LR Kultūras ministrijai nosūtīta jautājumus apkopojoša vēstule, aicinot ne tikai sniegt padziļinātas atbildes, bet arī veidot kopīgu darba grupu, tajā iekļaujot KM, LNB, KISC, LMB un Muzeju padomes pārstāvjus. Šādas darba grupas uzdevums būtu radīt visiem dalībniekiem saprotamus, juridiski korektus un ētiskus sadarbības mehānismus un  nodrošinātu muzeju informēšanu pirms kādu darbību veikšanas. LMB ir gatava kļūt par šādas darba grupas komunikācijas platformu, lai nodrošinātu informācijas apriti muzeju vidē pirms notiek kādas būtiskas pārmaiņas.
  • Šī gada 21.oktobrī sagatavota un Latvijas Nacionālajai bibliotēkai nosūtīta jautājumus apkopoša vēstule, aicinot sagatavot padziļinātas atbildes. Tāpat LMB valde aicinājusi uz tikšanos jauno LNB direktori un Digitālās attīstības departamenta vadītāju, lai apspriestu turpmāko sadarbību, muzeju un LMB lomu Digitālās bibliotēkas attīstības kontekstā.

 

Latvijas Muzeju biedrības Digitalizācijas komiteja dibināta 2024. gada sākumā, apstiprinot tās nepieciešamību LMB kopsapulcē. Komitejas darba fokusā 2024.–2026. būs digitālā apmeklējuma atzīšanas muzejos, kā arī digitālā mantojuma (muzeju digitalizēto krājumu) problemātika. To vada valdes locekle PhD Elīna Vikmane. Jebkurš biedrs ir laipni aicināts pievienoties komitejai, rakstot uz e-pastu elina.vikmane@gmail.com.