IzvēlneAizvērt

10.05

Lekciju cikls muzeju un atmiņu institūciju speciālistiem "SKAŅA VS TROKSNIS"

Rakstniecības un mūzikas muzejs (turpmāk RMM) sadarbībā ar Latvijas Muzeju biedrību rīko lekciju ciklu “SKAŅA VS TROKSNIS”, kas tapis iedvesmojoties no RMM skaņu ierakstu izstādes “SAN”. Lekciju cikls norisināsies trīs maija piektdienās (10., 17. un 24. maijā) Rakstniecības un mūzikas muzeja kultūrtelpā “Tintnīca”, Pulka ielā 8, Rīgā.

Visas dienas garumā muzeju un citu atmiņas institūciju esošajiem un topošajiem speciālistiem būs iespēja apgūt un papildināt zināšanas par skaņas ierakstiem kā materiālā un nemateriālā kultūras mantojuma nesējiem.

Lekcijas vadīs RMM audio/video krājuma glabātājs Juris Lubējs, nododot tālāk ilggadējā praktiskā darba pieredzē iegūtās zināšanas par skaņas ierakstu glabāšanu, digitalizāciju, skaņas apstrādi un restaurāciju.

Katrā tikšanās reizē tiks piedāvātas divas lekcijas, kā arī noslēguma ekskursijas krājuma telpās, aktuālajā izstādē “SAN”, kā arī RMM audiovizuālajā laboratorijā. Septītā lekcija, kurā tiks demonstrēta skaņu ierakstu restaurācija, dalībniekiem tiks nosūtīta atsevišķi video formātā. 

Lekciju cikls ir sadalīts septiņās tēmās, sākot no skaņas fizikālajām īpašībām un dažādajiem ierakstu veidiem, beidzot ar vēsturisko ierakstu digitalizāciju un restaurāciju.

Šis ir pirmais lekciju cikls, kas veltīts skaņas ierakstu vēsturiskajām tehnoloģijām. Tā mērķis ir iepazīstināt esošos un topošos nozares profesionāļus ar audiālā kultūras mantojuma saglabāšana specifiku un nodrošinot tā tālāknodošana un ilgstamību nākamajām paaudzēm. 

Reģistrācija lekciju ciklam obligāta: reģistrācijas saite

Pieteikumus gaidīsim līdz 7. maijam vai sasniedzot maksimālo dalībnieku skaitu.

 

Programma

Lekciju cikls “SKAŅA VS TROKSNIS”

Vada: RMM audio/video krājuma glabātājs Juris Lubējs.

Norises vieta: Rakstniecības un mūzikas muzeja kultūrtelpa “Tintnīca” Pulka ielā 8, Rīgā.


2024. gada 10. maijs

10.00 Skaņas definīcija. Skaņas fizikālie parametri. Cilvēka sadzirdamās skaņas svārstības. Skaņas skaļuma līmeņi.

12.00–13.00 pusdienas*

13.00 Skaņas uztveršana un pārvēršana elektriskajos signālos. Elektrisko signālu pārvēršana skaņā. Skaņas pastiprinātāji. Dažādi trokšņu avoti un veidi, kā cīnīties ar tiem.

15.00 Ekskursija RMM Audiovizuālā krājuma krātuvē.

 

2024. gada 17. maijs 

10.00 Skaņas ierakstīšanas sistēmas pagātnē un mūsdienās. Analogais un digitālais. 

Mono un stereo. Vēsturisko un mūsdienu skaņu ierakstu atšķirības.

12.00–13.00 pusdienas*

13.00 Skaņuplašu atskaņotāja uzbūve, veidi, nepieciešamās komponentes. Skaņuplašu ierakstu īsa vēsture, ierakstu ātrumi, skaņas korekcijas sistēmas. Pazīstamākās firmas.

15.00 Ekskursija RMM skaņu ierakstu izstādē “SAN”

 

2024. gada 24. maijs 

10.00 Lenšu magnetofonu uzbūve, veidi, komponentes. Lenšu ierakstu īsa vēsture, ierakstu ātrumi, lenšu tipi. Pazīstamākās firmas.

12.00–13.00 pusdienas*

13.00 Digitalizācija. A/D pārveidotāji (ciparotāji). Galvenie parametri. Datu uzglabāšana un konvertēšana: arhīvdatnes un lietotājdatnes. Normalizācija. Galvenās digitalizācijas vadlīnijas (IASA, EBU).

15.00 Ekskursija Muzeja audiovizuālajā laboratorijā.

Noslēdzošā lekcija (ieraksts)

Skaņas ierakstu restaurācija. Programmatūras. Skaņa vs troksnis. Restaurācijas paņēmieni un to pielietošana + (praktiska nodarbība, kurā tiek demonstrēta vēsturiska skaņu ieraksta restaurācija).

 

* Dalībnieki pusdienas var ņemt līdzi vai doties uz kādu no tuvējām kafejnīcām.