IzvēlneAizvērt


2019. gada aprīlī Latvijas Nacionālās bibliotēkas telpās pirmizrādi un atkārtotas izrādes piedzīvoja iestudējums "Grāmata Zīme". Uz dokumentālos stāstos balstīto notikumu bija aicināti gan cilvēki ar redzes traucējumiem, gan ikviens, kurš vēlējās gūt īpašu pieredzi, kad vairāk tiek aktivizētas tādas pasaules uztveres maņas kā tauste un dzirde. Pieskārieni un smaržas ļāva skatītājam sajust un izdzīvot kādas ģimenes likteni 20. gadsimta 70. gados, kad pastāvēja aizliegtie izdevumi un grāmatas, notika bibliotēku fondu iznīcināšana, taču cilvēki grāmatas slēpa. Stāstu un atmiņu par cilvēkiem, kuri glāba grāmatas, ir bezgala daudz, un ir daudz salauztu likteņu; vieni tika spīdzināti čekas pagrabos, citi tika cauri ar izbīli.

Sajūtu teātris bija jauna pieredze Latvijas teātra apmeklētājiem. Esam raduši teātri baudīt "tradicionāli", taču sajūtu teātris ļauj iepazīt pasauli un gūt neparastu pieredzi caur visām mums svarīgajām maņām – dzirdi, tausti, garšu, smaržu un redzi. Ja mums atņem kādu no ierastām maņā, mēs apjūkam... Bet pēc brīža sākam aptvert, ka pastiprinās pārējās maņas, un mums ir iespēja doties sajūtu pasaulē un iepazīt sevi, iespējams, no jauna.

 

Šis ir veids, kā veicināt iekļaujošu sabiedrību, nodrošinot neredzīgiem cilvēkiem teātra mākslas pieredzi, izbaudot izrādi plecu pie pleca ar pārējiem izrādes apmeklētājiem.