Šodien visā pasaulē tiek atzīmēta ANO diena. ANO ģenerālsekretārs Antonio Guterešs savā ANO dienas uzrunā uzsver: “Tagad vairāk nekā jebkad agrāk mums ir jāīsteno ANO Statūtu noteiktās vērtības un principi visos pasaules nostūros. Dodot iespēju mieram un izbeidzot konfliktus, kas apdraud dzīvības, nākotni un pasaules progresu.” Latvijas Muzeju biedrība šogad ir īstenojusi vairākus projektus, lai aktualizētu muzeju lomu miera uzturēšanā, aicinām iepazīties ar tiem zemāk.
LMB podkāstā “Muzeji runā”, reaģējot uz karu Ukrainā, ir tapuši trīs raidieraksti sērijā “Muzeji mieram”
Muzeji mieram I ierakstā Paula Stradiņa Medicīnas Vēstures muzejs direktors Kaspars Vanags, Latvijas Kultūras akadēmija docente Anita Vaivade un ieraksta īpašais viesis Ukrainas Maidana muzeja vadītājs Ihors Pošivailo runā par kultūras mantojuma nozares un jo īpaši muzeju iespējām sniegt atbalstu Ukrainai un tās mantojumam krīzes apstākļos.
Sarunas ieraksts pieejams šeit.
Sarunas transkripts pieejams šeit.
Muzeji mieram II ieraksta tēma – Ukrainas kara iespaids uz dažādām Latvijas sabiedrības grupām un muzeju iespējas veicināt sarunas to starpā ne vien par notikumiem Ukrainā, bet arī par Latvijas sarežģīto vēsturi un mantojumu. Raidierakstā piedalās Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzeja speciāliste vēstures jautājumos Ilona Vilcāne, muzeja "Ebreji Latvijā" vadītājs Iļja Ļenskis un Latvijas Universitātes Filozofijas un socioloģijas institūta vadošais pētnieks Mārtiņš Kaprāns.
Sarunas ieraksts pieejams šeit.
Sarunas transkripts pieejams šeit.
Muzeji mieram III ieraksta uzmanības centrā – mūsdienu kolekcionēšana. Kādas liecības par Krievijas karu Ukrainā tiks saglabātas nākamajām paaudzēm? Kurām institūcijām, organizācijām, cilvēkiem būtu par to jāuzņemas atbildība? Kas mūsdienu kolekcionēšanā, tostarp kara liecību vākšanā, ir svarīgs un kas – nē? Raidierakstā piedalās Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūta (LULFMI) vadošā pētniece Rita Grīnvalde, LULFMI pētniece Ieva Vīvere un Latvijas Nacionālā vēstures muzeja pētnieks Arnis Strazdiņš.
Sarunas ieraksts pieejams šeit.
Sarunas transkripts pieejams šeit.
13. oktobrī, ANO Starptautiskajā katastrofu riska novēršanas dienā, tika atklāts britu muzeju un ilgtspējīgas attīstības eksperta Henrija Makgī rokasgrāmatas “Muzeji un katastrofu riska mazināšana” tulkojums latviešu valodā
Rokasgrāmata palīdzēs ne vien sagatavoties krīzēm un veiksmīgi tās pārvaldīt, bet arī apzināties un īstenot muzeju iespējas veicināt mieru un izturētspēju savās kopienās. Rokasgrāmatas “Muzeji un katastrofu riska mazināšana” tulkojuma atklāšanas lekcijā Rīgas vēstures un kuģniecības muzejā Henrijs Makgī īpaši uzsvēra atmiņas institūciju atbildību sabiedrības saliedēšanā, rūpējoties par mantojumu, kas vienlīdz cieņpilni saglabā un atspoguļo dažādu kopienu vēsturi un vērtības. Pasākumā piedalījās Kultūras ministrs Nauris Puntulis, UNESCO Latvijas Nacionālā komisijas ģenerālsekretāre Baiba Moļņika, Latvijas Muzeju biedrība valdes priekšsēdētāja Zane Grīnvalde un ilgtspējīgas attīstības projektu vadītāja Inga Surgunte. Atbalstītāji: British Council pārstāvniecība Latvijā.
Pasākuma ieraksts: pieejams šeit.
LMB turpina apkopot muzeju projektus datubāzē “IAM Latvijas muzejos”
IAM 16 (Miers un taisnīgums) sadaļā šobrīd priecājamies redzēt divus projektus – Veidot dialogu starp dažādām etniskām kopienām. Žaņa Lipkes memoriāls un Līdzdalības darbnīcas. Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejs un Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs. Aicinām arī citus Latvijas muzejus dalīties ar savām iniciatīvām!
2022. gada nogalē Latvijas Muzeju biedrība sadarbībā ar Latvijas Bibliotekāru biedrību un UNESCO Latvijas Nacionālo komisiju uzsāks īstenot starptautisku projektu Ilgstpējīgas attīstības mērķu lokalizēšana muzejos un bibliotēkās. Projekts ir turpinājums 2021. gadā notikušajai Baltijas mēroga konferencei “Ilgtspējīgas attīstības mērķu lokalizēšana Baltijas valstu muzejos un bibliotēkās”. Projekta nākamajā posmā Baltijas muzeju un bibliotēku sadarbības tīklam pievienosies kolēģi no Gruzijas un Moldovas. Īpaša uzmanība tiks pievērsta muzeju lomai to ANO Ilgtspējīgas attīstības mērķu īstenošanā, kas vērsti uz miera, taisnīguma uzturēšanu un līdztiesīgu, mierpilnu sabiedrību veicināšanu.